Pani Krystyna urodziła się w 1945 roku w bardzo muzykalnej rodzinie. Zarówno jej tata jak i wuj byli wiejskimi skrzypkami. Muzyka Mireckich znana była na całą okolicę. Jak sama Krystyna Ciesielska mówiła, przejęła talent po mamie i tacie, a w domu Mireckich nie brakowało okazji do wspólnego śpiewania.
- Pieśni, które śpiewała nam Pani Krysia pochodzą z bardzo różnych źródeł; od mamy, od kolegów, którzy wracali z wojska, od sąsiadek, które śpiewały przy wspólnej robocie czy od śpiewaczek na weselach na które śpiewaczka od dziecka chadzała – tłumaczył Piotr Baczewski. – Miała około sześciu lat, gdy w jej rodzinnym domu ojciec wyprawiał wesele ich służącej, sierocie Jance. Wtedy usłyszała po raz pierwszy pieśni weselne, m.in. pieśni dla sierot - dodała Monika Gigier z Fundacji Muzyka Zakorzeniona.
Piotr Baczewski wspominał w audycji, że pierwszy raz do wsi Brogowa trafił dziesięć lat temu. Od tamtego czasu w regionie radomskim zmieniło się bardzo dużo, głównie dzięki osobom przyjezdnym zainteresowanych tamtejszą muzyką. - Były one zewnętrznym okiem, kimś, kto zaczął dowartościowywać tą muzykę i dzięki którym ta muzyka odżyła. W okolicach Przysuchy i Radomia odbywają się dziś liczne zabawy ludowe, warsztaty czy różnorakie działania animacyjne - wspominał.
Posłuchaliśmy także nagrań archiwalnych śpiewaczki znajdujących się w archiwach Polskiego Radia. Wcześniejsza płyta śpiewaczki, "Małopolska Północna" znalazła się w kolekcji serii Muzyka Źródeł.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadziła: Magdalena Tejchma
Goście: Piotr Baczewski i Monika Gigier (Fundacja Muzyka Zakorzeniona)
Data emisji: 10.06.2020
Godzina emisji: 15.15
gs