Zakopiańska Muzyka Szymona Tylki

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 08:00
W audycji spotkaliśmy się z najlepszą kapelą 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu - Muzyką Szymona Tylki z Zakopanego, posłuchaliśmy również t ciekawostek i historii o muzyce podhalańskiej w opowieściach Jana Karpiela-Bułecki.
Muzyka Szymona Tylki z Zakopanego
Muzyka Szymona Tylki z ZakopanegoFoto: Kuba Borysiak

Pod koniec czerwca jak zwykle wyruszylibyśmy do Kazimierza Dolnego na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Wiemy, że w tym roku festiwal odbędzie się w innym terminie, a póki co w "Źródłach" przypominieliśmy laureatów z ubiegłego roku. Najlepszą kapelą w 2019 roku została Muzyka Szymona Tylki z Zakopanego. W audycji zaprezentowaliśmy rozmowę z prymistą Szymonem Tylką.


Posłuchaj
39:45 2020_06_22-15-19-03 _PR2_Źródła.mp3 Muzyka Szymona Tylki z Zakopanego (Dwójka/Źródła)

 

- Mam 25 lat. Na skrzypcach gram mniej więcej od komunii. Najpierw gry na skrzypcach uczył mnie sąsiad, Paweł Migiel, następnie edukowałem się u Krzysztofa Trebuni-Tutki, a później uczył mnie Andrzej Karpiel-Replon wraz z synem. Ta edukacja złożyła się na całość mojej twórczości artystycznej - mówił młody prymista, Szymon Tylka. – Pierwszą kapelę założyłem w szkole średniej. Skład kapeli się zmieniał, ale raczej utrzymujemy się w stałym gronie… i gramy.

- Muzyka góralska, jak każda muzyka, ciągle ewoluuje. Staramy się wzorować na naszych przodkach, na Stanisławie Nędzy-Chotarskim, Bartusiu Obrochcie, Sabale. Dzięki dostępności ich nagrań staramy się grać na tej tradycji. Na Podhalu każdy region gra inaczej, każdy prymista gra inaczej, ma swój wzorzec z którego czerpie. Gra Nędzy-Chotarskiego była energiczna i żywa. Dziś graliśmy także nutę dzianiszańską, nazwa pochodzi o nazwy wsi Dzianisz w gminie Kościelisko. To region Stanisława Nędzy-Chotarskiego, bo on pochodził z Kościeliska. Tu gra się bardzo żywo, nieco wolniej gra się na Bukowinie, ale to wszystko to te same nuty - mówił Szymon Tylka, lider najlepszej kapeli 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Szymon Tylka

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Spiskie czardasze Jana Pacygi z Kacwina

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 08:00
Muzyka polskiego Spisza ma wiele elementów wspólnych z tradycyjną muzyką węgierską i słowacką. Tam charakterystycznym tańcem i melodią jest czardasz. Jednym z ostatnich spiskich skrzypków starszego pokolenia jest Jan Pacyga z Kacwina, który opowiedział w "Źródłach", jak nauczył się je grać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

O najnowszej biograficznej płycie Krystyny Ciesielskiej z Brogowej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 19:00
W "Źródłach" o płycie śpiewaczki opowiadali jej autorzy, Piotr Baczewski i Monika Gigier z Fundacji Muzyka Zakorzeniona. Posłuchaliśmy także nagrań archiwalnych śpiewaczki znajdujących się w archiwach Polskiego Radia.
rozwiń zwiń