Tematyka religijna w sztuce ludowej to żadne novum. W dawnej - sacrum dominowało, we współczesnej cały czas jest obecne. Muzeum Ziemi Rawskiej przygotowało kolejną już wystawę tej tematyce poświęconą, z tym że ma ona dwa główne założenia: prezentuje wizerunki Jezusa Chrystusa w porządku chronologicznym, począwszy od narodzin i dzieciństwa, poprzez publiczną działalność, mękę i zmartwychwstanie, aż po Wniebowstąpienie, oraz zbiera prace współczesnych artystów.
To ponad sto prac powstałych w okresie od lat osiemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące 2019 roku, stworzonych przez artystów z terenu województwa łódzkiego, w przeważającej mierze rzeźbiarzy i malarzy.
- Współcześni artyści nieprofesjonalni mają większa swobodę niż ci dawni, nie są tak ograniczeni przez środowisko jak ci profesjonalni - mówiła Danuta Wachowska z Łódzkiego Domu Kultury. - Mogą kontynuować tradycje ludowe, a także szukać nowych środków ekspresji wypowiedzi artystycznej. Duża różnorodność i swoboda interpretacji tematyki religijnej, szeroki repertuar wzorów: to właśnie różni dzieła współczesnej sztuki ludowej od zabytków z muzeach.
Do tego w audycji zapowiedzieliśmy cykl kulturanaludowo#wspieram, organizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, którego celem jest wspieranie artystów w trudnym czasie pandemii. Cykl zainauguruje koncert zespołu Trebunie-Tutki, który odbędzie się 2 sierpnia w Warszawie. A o całym projekcie opowie m.in. Mamadou Diouf, który odpowiada za jego program artystyczny.
***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadził: Piotr Kędziorek
Gość: Danuta Wachowska z Łódzkiego Domu Kultury
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 15.15