Objazdowy Bal Maskowy, czyli wędrowny Tabor Kaliski w Dorzeczu Prosny

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 08:00
Jak zorganizować Tabor w czasie pandemii? Można to zrobić, wędrując, a także z pomocą lokalnej straży pożarnej. O nietypowej formie Taboru Kaliskiego opowiadał w audycji Mateusz Raszewski z fundacji Dorzecze Prosny.
Audio
  • Objazdowy Bal Maskowy, czyli wędrowny Tabor Kaliski w Dorzeczu Prosny (Dwójka/Źródła)
Objazdowy Bal Maskowy - fragment gazetki Taboru Kaliskiego w Dorzeczu Prosny.
Objazdowy Bal Maskowy - fragment gazetki Taboru Kaliskiego w Dorzeczu Prosny.Foto: materiały promocyjne

Objazdowy Bal Maskowy, czyli wędrowny Tabor Kaliski w Dorzeczu Prosny rozpocznie się już za kilka dni. Mateusz Raszewski opowiadał w poniedziałkowych "Źródłach" jakie atrakcje zaplanowano.

- Formuła taboru w tym roku jest objazdowa po to, żeby w warunkach epidemicznych zrobić bez uszczerbku merytorycznego taką imprezę jaką chcemy, żeby spełniła ona swój cel. Dzięki temu, że będzie ona odbywać się na dworze, pod gołym niebem mamy wszystko to o czym marzyliśmy i jeszcze więcej – mówił Mateusz Raszewski z fundacji Dorzecze Prosny. – Tabor powinien się przemieszczać i tak go wymyśliliśmy. W tym miejscu wielkie ukłony dla Piotra Piszczatowskiego, który był pomysłodawcą tej formuły żeby wziąć czerwonego „żuka” z ochotniczej straży pożarnej i wraz ze strażakami zrobić koncerty jeżdżące po całej okolicy, po kilku gminach wzdłuż Prosny zahaczające o miejsca wyjątkowe i ważne w których mieszkali i mieszkają słynni muzykanci, którzy kreowali kiedyś tutejsze życie muzyczne. Po prostu jedziemy i gramy.

Impreza będzie skupiała się na lokalnej społeczności. Wydano nawet na tą okazję specjalną gazetkę taborową, którą opracowała Małgorzata Bieńkowska. Zawarto w niej teksty organizatorów i wywiady z muzykantami a także zdjęcia z lat trzydziestych.

 - Stworzyliśmy taką możliwość, że ludzie mogą zamówić koncert pod swoim płotem. Mogą nas zatrzymać na drodze, tak jak zatrzymywało się niegdyś wesele, a przy okazji mogą się uśmiechnąć i cieszyć. Może ktoś z tych wsi nad Prosną rozpozna oberka, który gwizdał jego ojciec idąc w pole na żniwa, czy po opał do lasu. Taki mamy fajny plan - dodał Mateusz Raszewski.

Zapraszaliśmy także w audycji na warsztaty muzyki tradycyjnej "W sieci mazurka" prowadzonej on-line przez Janusza Prusinowskiego. Szczegóły można poznać na facebookowej stronie wydarzenia. Tylko do jutra można zapisywać się na drugą cześć tych warsztatów.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Mateusz Raszewski (Fundacja Dorzecze Prosny)

Data emisji: 10.08.2020

Godzina emisji: 15.15

gs