Spotkanie ze zwycięzcami 54. OFKiŚL w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 12:00
W "Źródłach" przedstawiliśmy sylwetki najlepszych nagrodzonych artystów na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Porozmawialiśmy ze śpiewakiem Stanisławem Madanowskim z Boczków Chełmońskich, Kapelą Huzary z Gronia, skrzypkiem Zdzisławem Marczukiem z Zakalinek i męskim zespołem śpiewaczym z Majdanu - Obleszcze.
Audio
  • Spotkanie ze zwycięzcami 54. OFKiŚL w Kazimierzu (Dwójka/Źródła)
Kapela Huzary w trakcie nagrań dla Polskiego Radia na 54. OFKiŚL w Kazimierzu.
Kapela Huzary w trakcie nagrań dla Polskiego Radia na 54. OFKiŚL w Kazimierzu.Foto: Kuba Borysiak

Przyszedł czas na podsumowanie najważniejszego w tym roku wydarzenia dla muzyki tradycyjnej. Był to wyjątkowy festiwal, z wiadomych względów zorganizowany inaczej niż zwykle. - Myślę, że na długo zapamiętamy widok muzyków ludowych w maseczkach i przyłbicach oraz siedzących w odstępie sanitarnym jurorów - mówiła Magda Tejchma, prowadząca audycję.

Festiwal obfitował w wielu znakomitych artystów, którzy pomimo obostrzeń przybyli do Kazimierza nad Wisłą. Suwalskiej śpiewaczce, Annie Andruszkiewicz, która ma obecnie 97 lat, należą się szczególne słowa uznania – nie bała się przyjechać do Kazimierza i wyśpiewała sobie pierwsza nagrodę.

- Gdy śpiewam czuję radość w sercu. Śpiewem się modlę i rozweselam innych. Byliśmy dwa tygodnie temu na weselu, śpiewaliśmy i cała sala śpiewała, było bardzo wesoło – wspominał nagrodzony Basztą śpiewak Stanisław Madanowski z Boczków Chełmońskich.


Stanisław Madanowski z Boczków Chełmońskich (łowickie) - Baszta w kat. solista wokalista. OFKiŚL 2020 Stanisław Madanowski z Boczków Chełmońskich (łowickie) - Baszta w kat. solista wokalista. OFKiŚL 2020

Jest wielkie zainteresowanie festiwalem młodych ludzi, to ludzie świadomi swoich korzeni i tradycji, często sami dokumentujący kulturę ludową i poszukujący jej śladów na własna rękę.

Tradycyjnie, w pofestiwalowych "Źródłach" zaprezentowaliśmy muzykę zwycięzców i wybranych wykonawców oraz rozmowy z nimi.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 15.15

gs


Czytaj także

Archiwalne spotkanie z muzyczną rodziną Gwiazdów z Ligęzowa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 09:00
- Tak się stało, że na swoim własnym weselu nie byłem panem młodym, tylko byłem muzykantem. Wziąłem do grania swojego mistrza z Mogielnicy, z miasta i myślałem, że to moich gości ucieszy, ale jak goście sobie popili, to koniecznie chcieli sobie potańczyć po wiejsku, a tamci oberów nie znali - wspominał swoje własne wesele skrzypek Mieczysław Gwiazda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka rzeszowska i pogórzańska w archiwach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 10:36
W naszych archiwach znajduje się ponad 2000 utworów z terenu obecnego województwa podkarpackiego. Są to znakomite kapele, m.in. Kapela Sowów z Piątkowej, Kapela Pudełków z Siedleczki, Kapela z Bachórza czy Kapela Karola Pisarczyka z Dębicy, ale też wybitni soliści, którzy pozostawili po sobie unikatowe muzyczne przykłady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Objazdowy Bal Maskowy, czyli wędrowny Tabor Kaliski w Dorzeczu Prosny

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 08:00
Jak zorganizować Tabor w czasie pandemii? Można to zrobić, wędrując, a także z pomocą lokalnej straży pożarnej. O nietypowej formie Taboru Kaliskiego opowiadał w audycji Mateusz Raszewski z fundacji Dorzecze Prosny.
rozwiń zwiń