Powrót mistrzów molam-fusion z Bangkoku. The Paradise Bangkok Molam International Band i ich nowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 16:00
W piątkowym wydaniu Źródeł sprawdzimy, co ciekawego (po kilku latach przerwy) do zaoferowania mają muzycy The Paradise Bangkok Molam International Band. Zespół, który zyskał międzynarodowe uznanie dzięki unikalnemu połączeniu tajskiego molam, muzyki tradycyjnej oraz nowoczesnych brzmień powraca z albumem "Araya Lam".
The Paradise Bangkok Molam International Band
The Paradise Bangkok Molam International BandFoto: mat. promocyjne

Na nowej płycie zespół nie tylko eksploruje rodzimą muzykę molam, ale także czerpie inspiracje z post-punku, jazzu i tradycji rejonu Oceanu Indyjskiego. W składzie nie mogło zabraknąć takich instrumentów jak phin, khaen i pong lang, których brzmienia zderza się z gitarami elektrycznymi, basem i perkusją.
Grupa działa przy Studiu Lam, które kilka lat temu miałem okazję odwiedzić. W związku z premierą pierwszej od kilku lat płyty The Paradise Bangkok Molam International Band proponuję przypomnieć fragment rozmowy z Jorritem Ottevangerem (DJ Dangdut Banget) nagranej podczas wizyty w Studiu Lam i Zudrangma Records.

Molam, czy też mor lam to forma tradycyjnej pieśni wywodząca się z Laosu i regionu Isan w Tajlandii oparta na improwizowanej melorecytacji, której towarzyszy akompaniament instrumentów takich jak organki usten khen i lutnia pin.

Jeszcze więcej muzyki molam:

***

Na audycję Źródła w piątek (27.09) w godz. 12.00-12.45 zaprasza Krzysztof Dziuba.

mg

Czytaj także

Kroncong – indonezyjskie fado

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 16:00
Gdy myślimy o muzyce indonezyjskiej, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl jest gamelan. Są jednak w tym wielokulturowym kraju gatunki i zjawiska muzyczne cieszące się niemal tak samo wielką popularnością, co muzyka dworska Jawy i Bali. Jednym z nich jest kroncong – gatunek określany przez niektórych mianem indonezyjskiego fado.
rozwiń zwiń