Sanocki skansen

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 09:27
W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku otwarto replikę Galicyjskiego Rynku z drugiej połowy XIX w. Są tam m.in. dom krawca, fryzjera, nauczyciela, piekarza i zegarmistrza. Jest także poczta, karczma i remiza.

Otwarcie Galicyjskiego Rynku odbyło się 16. września br. w Sanoku (woj. podkarpackie). W uroczystości uczestniczył minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Galicyjski Rynek mieści się na terenie Parku Etnograficznego w Sanoku. Jest największym – zarówno przestrzennie jak i tematycznie – zamierzeniem merytorycznym i inwestycyjnym miejscowego Muzeum Budownictwa Ludowego.

Projekt przewidywał rekonstrukcję centrum małego galicyjskiego miasta, z pokazaniem wszystkich jego funkcji – społecznych, gospodarczych i kulturowych.

Wokół czworokątnego placu (rynku) wybrukowanego "kocimi łbami" liczącego prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych wzniesiono 26 drewnianych budynków.

Wszystkie są wyposażane w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka – Polaków, Żydów i Ukraińców.

Nocą rynek oświetlają latarnie gazowe. W bezpośrednim sąsiedztwie, w strefie wejściowej do Parku Etnograficznego, powstały trzy budynki z przeznaczeniem na centrum informacyjno-konferencyjne, recepcyjne, edukacyjne oraz na cele wystawiennicze.

Miasteczko Galicyjskie nie jest odtworzeniem jednostkowego, wybranego miasta, ani też przypadkowym zestawem zachowanych domów, ale swoistą syntezą miasteczek występujących na terenie południowo-wschodniej Polski.

Są więc repliki domostw, m.in. z Jaślisk, Jaćmierza, Niebylca, Jedlicza, Birczy, Rybotycz. Jedyne oryginalne budowle to dom żydowski z Ustrzyk Dolnych i remiza z Golcowej.

Turyści odwiedzający skansen w Sanoku mogą na własne oczy zobaczyć jak dawniej wyglądało wnętrze karczmy, poczty, urzędu gminy, apteki, sklepu, warsztatu ślusarsko-kowalskiego, zakładu stolarskiego, fryzjerskiego, czy szewskiego.

Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Jego wartość wynosiła 20 mln 875 tys. zł., unijne dofinansowanie - 11 mln 851 tys. zł. Prace budowlane rozpoczęto w grudniu 2009 roku, a zakończono 30 czerwca 2011 roku.

Na rozmowę o galicyjskim miasteczku w Sanoku zaprasza Piotr Kędziorek

30 września (piątek), godz. 12:00



Czytaj także

Krótka historia afrobeatu (wywiad z Femi Kuti)

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 16:00
- Większość nigeryjskich pieśni stworzona została przez moją rodzinę - mówi w Dwójce gwiazda "Skrzyżowania Kultur". I prawdopodbnie ma rację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korsyka wchodzi w XXI wiek z Josephem Conradem

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 00:00
O polsko-korsykańskich związkach oraz korsykańskiej muzyce przyszłości opowiedział w dwójkowych "Źródłach" Jean Philippe Guissani - szef wokalnego zespołu Barbara Fortuna, który w środę wystąpił na Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur".
rozwiń zwiń