Rok obrzędowy na ziemi pszczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 13:38
Jakie zmiany zaszły w obrzędowości i w kulturze rodzimych mieszkańców regionu przetrwało do dzisiaj i co się zmieniło w porównaniu z latami trzydziestymi ubiegłego wieku – będziemy się zastanawiać w piątek o 12:00.

Próbę zarysu stopniowego procesu zmian zachodzących na przestrzeni siedemdziesięciu lat na zeimi opszczyńskiej podjęto na podstawie prowadzonych od 2005 roku badań terenowych, dotyczących obrzędowości dorocznej na terenie historycznej ziemi pszczyńskiej prowadzone są przez Dział Tradycji kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej Muzeum Miejskiego w Tychach od 2005 roku.

Do programu badawczego znacznie przyczyniła się realizacja pięciomiesięcznego programu stypendialnego Zebranie i opracowanie materiałów dokumentujących rok obrzędowy na historycznej ziemi pszczyńskiej, finansowanego przez Wydział Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego

W książce omówiono zwyczaje i obrzędy związane z czterema porami roku, charakterystyczne dla ziemi pszczyńskiej: zimą, wiosną, latem, jesienią, m.in.: Adwent, Barbórkę, dzień św. Mikołaja, dzień św. Łucji, okres świąt Bożego Narodzenia, obchody dnia św. Walentego, Wielki Post, okres Wielkanocy, stawianie moika, obchody dnia Bożego Ciała i Zielonych Świątek (palenie sobótek), święto Matki Boskiej Zielnej, czas dożynek.

Ziemia pszczyńska to fragment obszaru Górnego Śląska, położony na południe od Katowic. Na jej teren składają się obecne powiaty: pszczyński, mikołowski, bieruńsko-lędziński, miasto Tychy oraz południowe dzielnice dzisiejszych Katowic (Ligota, Panewniki, Piotrowice, Ochojec, Kostuchna, Murcki, Podlesie, Zarzecze).

Rodzimych mieszkańców tej ziemi łączy wspólnota kulturowa: wspólne dzieje historyczne, strój ludowy, lokalne obrzędy i zwyczaje przekazywane poprzez bezpośrednie kontakty w rodzinie i społeczności. Istniejący do 1953 roku powiat pszczyński miał granice odpowiadające mniej więcej terenowi dawnego księstwa pszczyńskiego (a wcześniej stanowego państwa pszczyńskiego).

Wystawa w tyskim muzeum przypominać będzie o wspólnym dziedzictwie kulturowym historycznej ziemi pszczyńskiej.

Zaprasza Piotr Kędziorek.

9 grudnia (piątek), godz. 12:00

Zobacz więcej na temat: Górny Śląsk Katowice
Czytaj także

Urodziny w rezerwacie. Mamy cztery żubry

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 17:11
Jeszcze nie mają imion, ale już hasają po wybiegu. Cztery młode żubry przyszły na świat w Jankowicach koło Pszczyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Śląsk chce autonomii? Trwa prareferendum

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2011 10:00
Kolejne sondażowe prareferendum ws. przywrócenia autonomii Górnego Śląska rozpoczęło się w niedzielę rano na rynku w Pszczynie.
rozwiń zwiń