Andrzej Bieńkowski zaprasza do Gnojnicy: muzykę wiejską trzeba rekonstruować jak barok!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:00
Anna Szewczuk spotkała znanego zbieracza folkloru na Festiwalu w Kazimierzu, a ten już zapraszał na kolejną imprezę poświęconą muzyce tradycyjnej. -Jeszcze 5 lat temu zdawało się, że nikogo to nie interesuje - cieszył się.
Audio
  • Andrzej Bieńkowski zaprasza do Gnojnicy: muzykę wiejską trzeba rekonstruować jak barok! (Źródła/Dwójka)
Andrzej Bieńkowski zaprasza do Gnojnicy: muzykę wiejską trzeba rekonstruować jak barok
Foto: materiały promocyjne

- Nawet znawcy uważali, że muzyka wiejska kończy się, wraz ze śmiercią ostatnich muzykantów, i nie warto jej wszkrzeszać - wspomina Andrzej Bieńkowski. - A dlaczego nie rekonstruować jej, jak klasycyzmu czy baroku? - pyta retorycznie, tym bardziej, że tego typu praktyka jest już faktem.

Jak zauważa rozmówca Anny Szewczuk, od kilku lat przeżywamy ogromny renesans zainteresowania folklorem rekonstruowanym, zwłaszcza w ramach tzw. taborów tańca, ale też w środowiskach wiejskich. - Pojawiają się kapele złożone z dzieci starych muzykantów, które nie grają już na weselach, lecz estradowo. Traktują to jako promocję własnej subkultury regionalnej - relacjonuje.

Najbliższą okazję do podziwiania tego fenomenu stanowi Festiwal "Galicja", odbywający się we wsi Gnojnica na Rzeszowszczyźnie w weekend 5-7 lipca. Do niewelkiej miejscowości zjadą kapele i soliści z Polski i Wegier oraz Słowacji. Będą też warsztaty taneczne, garncarskie i kulinarne, a także premiera odnalezionej niedawno tabulatury organowej z Leżajska oraz autentyczne pieśni dziadowskie pod kościołem.

Szczegóły programu w rozmowie Andrzeja Bieńkowskiego z Anną Szewczuk.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Rzeszowszczyzna
Czytaj także

Kocirba: słuchanie muzyki tanecznej to absurd

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 14:00
Słynna kapela z Rzeszowszczyzny zaprasza na Etnowirownię. To nowa impreza cykliczna, w ramach której poznać można taniec oraz muzykę regionu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co Poszukiwacze Zaginionego Rulonu przywieźli z Potworowa?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 17:00
Wczoraj wieczorem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpili między innymi laureaci poprzedniej "Nowej Tradycji". W rozmowie z Piotrem Kędziorkiem Poszukiwacze zdradzili, że przez ten rok nie próżnowali...
rozwiń zwiń