Festiwal organizowany jest przez Polskie Radio i od początku swojego istnienia jego najważniejszym celem była popularyzacja muzyki folkowej oraz promowanie nowych grup inspirujących się polską muzyka ludową oraz muzyką mniejszości etnicznych.
Zespół Poszukiwacze Zaginionego Rulonu sięga do melodii starodawnych, gdzie dominuje brzmienie instrumentów strunowych - oddając klimat wiejskich zabaw. Repertuar zespołu to melodie taneczne z Radomszczyzny: mazurki, oberki, polki.
Przewodniczący jury, kontrabasista i kompozytor Olo Walicki wyjaśnił, że Poszukiwacze Zaginionego Rulonu nagrodę otrzymali za smak, wyczucie i szlachetność brzmienia oraz przekonujące nawiązanie do tradycji mazurkowej. Olo Walicki dodał, że dzięki właśnie szczerości przekazu zespół Poszukiwacze Zaginionego Rulonu ma szanse zaistnieć nie tylko na polskich scenach.
Za zdobycie Grand Prix laureaci festiwalu otrzymają 10 tysięcy złotych. Marcin Drabik grający na skrzypcach nie krył radości po ogłoszeniu werdyktu: powiedział, że to nagroda za pracę, zdobywanie materiału w terenie, próby nauki warsztatu i przeniesienie tego na scenę. Małgorzata Makowska grająca na akordeonie cieszyła się, z niespodziewanego sukcesu. Mówi, że na wsi łatwo znajduje się stare utwory, ale gorzej jest z ich właściwym wykonaniem.
Drugie miejsce w konkursie zajął zespół miejsce zajął zespół Sutari, a 3 zespół Tsigunz Fanfara Avantura. Nagrodę specjalną - sesję nagraniową w studiu Polskiego Radia ufundowaną przez radiową Dwójkę przyznano zespołowi Same Suki. Złote Gęśle otrzymał zespół Atom String Quartet.
Festiwalowi towarzyszył jak zwykle konkurs Burza Braw, który wyłonił faworyta publiczności. Największe uznanie zyskał zespół Sutari.
IAR/agkm