Cmolaskie Chłopoki i wściekłe polki

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 04:30
W piątkowym magazynie przypomnieliśmy występ kapeli Cmolaskie Chłopoki podczas koncertu “Muzyka Źródeł - Młoda Tradycja” na Nowej Tradycji 2019. Powróciliśmy również do Nowej Tradycji 2017 i zaprezentowaliśmy fragment koncertu Tria Chemirani z Iranu.
Audio
  • Cmolaskie Chłopoki i wściekłe polki (Dwójka/Źródła)
Cmolaskie Chłopoki na Nowej Tradycji.
Cmolaskie Chłopoki na Nowej Tradycji.Foto: Grzegorz Śledź

Cmolaskie Chłopoki wzorują się na grze skrzypcowych mistrzów z Puszczy Sandomierskiej: Jana Cebuli z Kolbuszowej, Bronisława Płocha z Widełki czy nieżyjących Jana Marka z Kamionki i Władysława Pogody z Huciny.

- Ludzie z Puszczy Sandomierskiej uważali Kraków za bardzo wielkie miasto z którego wszystko, co najlepsze pochodziło, dlatego krakowiaka weselnego grało się dla najznamienitszych gości – tak o muzyce lasowiackiej opowiadał prymista, Adam Dragan. - Region lasowiacki leży w dawnej Puszczy Sandomierskiej, centrum tego regionu jest Kolbuszowa.

W swoim repertuarze Cmolaskie Chłopoki mają lasowiackie oberki, równe, krakowiaki, ale ich specjalnością są polki - przede wszystkim te wściekłe. Grywają do tańca na coraz częstszych w swoim regionie potańcówkach, m.in. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 17.04.2020

Godzina emisji: 15.15


gs



Czytaj także

Pieśni Odzyskane w archaicznym repertuarze Bronisławy Chmielowskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 10:12
W audycji zaprezentowaliśmy fragment koncertu, który zarejestrowaliśmy z okazji świętowania 25-lecia Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Zaśpiewały wtedy dla nas członkinie zespołu Pieśni Odzyskane z Wrocławia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magiczne opowieści braci Mariana i Tadeusza Wójcików

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 15:40
W rozmowie posłuchaliśmy m.in. o muzykanckich czarach i magicznych sposobach na wyeliminowanie muzycznej konkurencji, ale również wspomnień o żydowskiej społeczności z okolic Radomia.
rozwiń zwiń