Drezno i Damaszek. Miasta skrzywdzone

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 19:55
Jedno doszczętnie zniszczone podczas nalotów dywanowych w 1945 roku, drugie stopniowo zamieniane w gruz, w wyniku syryjskiej wojny domowej. Te bolesne doświadczenia nie zbliżają jednak drezdeńczyków i przybywających do nich damasceńczyków.
Audio
  • Drezno i Damaszek. Miasta skrzywdzone (Na dachu świata/Dwójka)
Wydawało mi się, że zobaczę szare miasto, tymczasem zobaczyłam miasto przepiękne, nazywane Florencją Północy - mówiła o Dreźnie Agata Kasprolewicz
"Wydawało mi się, że zobaczę szare miasto, tymczasem zobaczyłam miasto przepiękne, nazywane Florencją Północy" - mówiła o Dreźnie Agata KasprolewiczFoto: dronepicr; CC BY 2.0; via Wikimedia Commons

W magazynie reporterów "Na dachu świata" zastanawialiśmy się, co sprawiło, że Drezno wyrosło na stolicę niemieckiego ruchu antyimigranckiego. Reporterka Polskiego Radia Agata Kasprolewicz wybrała się do tego miasta na demostrację zwolenników PEGID-y. Jej rozmówcy podkreślali, że obawiają się islamizacji Europy i najazdu przybyszów, którzy "żyją jak w średniowieczu". 

Tę zamkniętą postawę drezdeńczyków wyjaśniał prof. Hans Vorländer: - Drezno leży na peryferiach wschodnich Niemiec. Powstała tu hermetyczna i skupiona na sobie społeczność. Co więcej, przywiązanie do tragicznej historii sprawiło, że mieszkańcy Drezna patrzą wstecz, boją się nowości i obcych.

W audycji wybrzmiały też głosy syryjskich uchodźców, pianisty i studenta literatury z Damaszku, którzy opowiadali o swych wrażeniach z życia w Niemczech.

***

Tytuł audycji: Na dachu świata 

Prowadzą: Agata Kasprolewicz, Michał Żakowski i Paweł Reszka

Data emisji: 28.02.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/gs

Czytaj także

Od uchodźców po Indian. Jak nie zapomnieć o nieszczęściach?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 19:26
- Przyjmujemy pewien porządek świata i z nim nie polemizujemy, bo to byłoby dla nas niebezpieczne. Bo wszystko, zło i cierpienie, w pewnym momencie powszednieje – podkreślała w Dwójce Agata Kasprolewicz
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2015 rokiem politycznej niepoprawności

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 20:00
– To, co jeszcze do niedawna wydawało się polityczną prowokacją, dziś trafia do mainstreamu - mówiła w Dwójce Agata Kasprolewicz, która razem z Pawłem Reszką przedstawiła ranking najbardziej niepoprawnych polityków minionych 12 miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarski pociąg do bandytów

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 19:00
- Dziennikarze lgną do rozmów z przestępcami, bo to daje ogromny prestiż, a po drugie wynika z odwiecznej fascynacji złem - mówiła w Dwójce Agata Kasprolewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arabskie kobiety walczą nie tylko z ISIS

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 16:46
– Kurdyjki sięgnęły po broń, aby walczyć o swoją emancypację – mówił Michał Żakowski o kurdyjskich żołnierkach, które sieją postrach wśród radykalnych islamistów.
rozwiń zwiń