Pożegnania - Andrzej Strzelecki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 13:40
W audycji wspominaliśmy znanego reżysera oraz aktora teatralnego i filmowego, który zmarł 17 lipca w wieku 68 lat. Choć przez lata odnosił sukcesy jako twórca spektakli muzycznych, artysta kabaretowy, satyryk oraz ceniony wykładowca akademicki, dla wielu widzów - co z właściwym sobie humorem lubił podkreślać - pozostawał przede wszystkim doktorem Tadeuszem Koziełłą z telewizyjnego serialu "Klan". 
Andrzej Strzelecki
Andrzej StrzeleckiFoto: Wojciech Kusiński/ Polskie Radio

Andrzej Strzelecki był absolwentem Wydziałów Aktorskiego (1974) i reżyserskiego (1980) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (przekształconej następnie w Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza). Ze swą macierzystą uczelnią oraz pracą pedagogiczną związany był przez ponad 40 lat - najpierw jako wykładowca akademicki, później profesor sztuk teatralnych, wreszcie rektor pełniący swą funkcję przez dwie kadencje.

Swoją własną wizję teatru autorskiego zaczął realizować już w latach 70. w warszawskim Teatrze Rozmaitości. Był też twórcą i współzałożycielem kabaretu "Kur" oraz aktorem Teatru Rampa, w którym przez dziesięć lat  (1987-1997) pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Jego specjalnością stał się teatr muzyczny i musicalowy; stworzone przez niego spektakle (m.in. "Złe zachowanie", "Sweet Fifties", "Czerwony stoliczek", "Cabaretro", "Love", "Warsztat", "Parawan", "Muzykoterapia", "Film") z doborową obsadą, cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród publiczności.

Andrzej Strzelecki reżyserował również koncerty festiwalowe i gale Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Camerimage w Toruniu, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TV w Sopocie oraz Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Przygotowywał także prezentacje artystyczne na Dni Polskie w Pradze, Moskwie, Wiedniu, Helsinkach, a także na Expo 2000 w Hanowerze i 2005 w Aichi.

W audycji artystę wspominali: Wojciech Malajkat, Michał Bajor i Katarzyna Dąbrowska. Usłyszeliśmy też samego Andrzeja Strzeleckiego z nagrań archiwalnych.

***

Tytuł audycji: Pożegnania

Przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 15.00

Zobacz więcej na temat: wspomnienie odeszli 2020 aktor
Czytaj także

Paweł Huelle: Maria Janion rzadko wpadała w ton liryczny

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 16:59
- Nauczyłem się u niej spojrzenia dialektycznego, czyli co najmniej z dwóch stron. Uczyła patrzeć niekoniecznie metodą biografizującą czy strukturalną, ale od różnych stron dobierać się do dzieła - wspominał w Dwójce pisarz zmarłą Marię Janion, wybitną humanistkę i historyczkę literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Lityński: Henryk Wujec był człowiekiem niezwykłej pracowitości i odwagi

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 17:30
- Miał niespożytą energię. Wiecznie coś robił, wiecznie był aktywny i nie był w stanie usiedzieć na miejscu, tylko poświęcał się dla innych. Nigdy nie chciał być numerem jeden, za to miał ambicję, by coś zrobić - opowiadał Jan Lityński, wspominając działacza "Solidarności", członka KOR i prezydenckiego doradcę Henryka Wujca.
rozwiń zwiń