Zmarł solista operowy Marian Kępczyński

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 20:00
O śmierci artysty w niedzielę poinformował Teatr Wielki w Poznaniu. W informacji podanej na stronie internetowej Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki przypomniano, że zmarły był związany z placówką od 1978 roku.
Wspominamy tych, którzy odeszli
Wspominamy tych, którzy odeszliFoto: Photo:webandi/pixabay.com/CC0 Public Domain

"Był jednym z artystów, którzy swoim talentem i osobowością tworzyli to miejsce. W historii poznańskiej sceny, tej oficjalnej – pisanej tytułami premier i wydarzeń – oraz tej codziennej – tworzonej podczas prób i przerw pomiędzy nimi – odegrał niezwykle ważną rolę. Miał niezwykły talent, który objawiał się nie tylko na scenie, ale i w bardzo dowcipnym komentowaniu pozascenicznej rzeczywistości" – napisano w komunikacie.

Marian Kępczyński był absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie Wiktora i Zofii Brégy. Na poznańskiej scenie zadebiutował występując w 1978 r. w „Lohengrinie” Wagnera. W swoim dorobku Marian Kępczyński miał przeszło 130 partii; występował m.in. jako Borys Godunow w operze Musorgskiego, Filip II w „Don Carlosie” Verdiego czy Mefisto w „Fauście” Gounoda.

Współpracował z Operą Bałtycką, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Łodzi i Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Występował gościnnie w teatrach operowych w Niemczech, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Węgrzech. Był odznaczony m.in. srebrnym medalem Gloria Artis i honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

PAP/kh

Zobacz więcej na temat: odeszli 2022 Dwójka
Czytaj także

Urzędy cenzury – PRL-owskie „fabryki kłamstwa”

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 23:10
- Cenzura była kontrolą jakości w fabrykach kłamstwa - stwierdził jej były pracownik Tomasz Strzyżewski, po swojej ucieczce na Zachód. O ocenzurowanym świecie PRL rozmawiali w audycji Nos Kleopatry Błażej Torański, autor książki "Knebel" i Mirosław Kowalski, podziemny wydawca z okresu PRL.
rozwiń zwiń