Maria Nurowska była absolwentką filologii polskiej i słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 1974 w miesięczniku "Literatura".
Urodziła się w w 1944 we wsi Okółek w Suwalskiem. Jako pisarka sięgała po tematy psychologiczne, konflikty wewnętrzne zdeterminowane historią.
Reprezentowała nurt prozy kobiecej. Jej bohaterki często mierzą się z własnym życiem i dominującymi je okolicznościami.
- Matce łatwiej jest chyba nawiązać kontakt z chłopcami, bo kobiety i dziewczynki zawsze mają jakieś swoje światy. Do tego córki bacznie obserwują matki i widzą wszystkie ich potknięcia myśląc, że one same będą żyły inaczej. Po czym życie to weryfikuje i postępują tak samo. Im moja córka była starsza, tym ta ocena była surowsza – opowiadała Maria Nurowska w Polskim Radiu.
- Byłam samotną matką, która musiała zarobić na dom. I to zarobić piórem. Pisałam nocami, cały czas byłam zmęczona, nie czytałam córce książeczek, bo nie miałam czasu. Do tego byłam przewrażliwiona na punkcie jej zdrowia – przyznała Maria Nurowska. - Dopiero z czasem relacje z córką stały się o wiele lepsze.
04:08 4.02.2022 Nurowska wspomnienie Anna Nasiłowska.mp3 Anna Nasiłowska wspomina Marię Nurowską (Dwójka)
Książki Marii Nurowskiej przetłumaczone zostały na niemiecki, francuski i czeski. Duży sukces odniosły za naszą zachodnią granicą.