- Nie żyje Jerzy Pilch - pisarz, dramaturg, publicysta, felietonista i krytyk literacki
- Literat zmarł w swoim domu w wieku 67 lat
- Jerzy Pilch debiutował w 1988 roku
- Jego książki były wielokrotnie nagradzane, w tym literacką nagrodą Nike
Jerzy Pilch: pewnymi partiami tego świata da się zachwycać
"Człowiek kultury"
Jerzy Pilch był laureatem literackiej nagrody NIKE. "To był bardzo dobry, ciekawy, interesujący pisarz, człowiek kultury" - powiedział w Polsat News o literacie minister kultury i wicepremier Piotr Gliński.
- Był wybitnym stylistą, ale interesowało go też życie. Mityzował je na różne sposoby - powiedział Radiu Kraków krytyk literacki Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy festiwalu Conrada w Krakowie. - Mityzował swoje dzieciństwo i każde ze swoich doświadczeń. W momencie, w którym zaczął chorować, zaczął tę chorobę oswajać za pomocą literatury i powieści - dodał Grzegorz Jankowicz.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nie żyje Jerzy Pilch. Wspominamy pisarza
Jerzy Pilch urodził się w roku 1952 w Wiśle. Był pisarzem, publicystą, felietonistą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata współpracował z Tygodnikiem Powszechnym.
Pisarz, dramaturg, kibic
W 2019 roku ukazała się jego książka zatytułowana "Żółte światło". W swojej powieści Jerzy Pilch przeszukiwał własny życiorys i twórczość, kreując z nich monografię o poczuciu winy.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Żółte światło". Nowa powieść Jerzego Pilcha
Był autorem ponad 20 dzieł literackich. Do jego najważniejszych powieści należą "Spis cudzołożnic", "Miasto utrapienia" i "Pod Mocnym Aniołem". Debiutował w roku 1975 jako krytyk literacki, a jako pisarz - w 1988 roku książką "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej". W 1989 roku został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich za udany debiut. W 2004 roku, na zamówienie Teatru Narodowego napisał komedię "Narty Ojca Świętego".
Filmowe obrazy literackie
Powieść Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem" została w 2014 roku zekranizowana i wyreżyserowana przez Wojciecha Smarzowskiego. Wcześniej - w 1994 roku - książkę "Spis cudzołożnic" na język filmu przełożył Jerzy Stuhr.
Jerzy Pilch zmagał się z chorobą Parkinsona. W sierpniu skończyłby 68 lat.
Był jednym z najbardziej znanych w Polsce kibiców krakowskiego klubu piłkarskiego Cracovia.
IAR, Twitter, PAP/ mbl