Jednym z najważniejszych wydarzeń dziesiątej edycji Watch Docs jest pierwsza w Polsce retrospektywa wybitnego twórcy światowego dokumentu – Fredericka Wisemana , który na festiwalu spotkał się w sobotę z publicznością. W ramach przeglądu twórczości Wisemana pokazany zostanie legendarny, przez wiele lat zakazany w USA „Titticut Follies” . To zbiorowy portret pacjentów i personelu stanowego szpitala psychiatrycznego w Massachusetts dla sprawców czynów karalnych, który jest prawdopodobnie jedynym amerykańskim filmem zatrzymanym przez cenzurę z powodów innych niż obsceniczność lub bezpieczeństwo narodowe. Nie cofając się przed drastycznością, film ujawnia wstrząsające warunki, w jakich żyją pacjenci-więźniowie, rejestruje też przypadki ewidentnego okrucieństwa strażników. W słynnej sekwencji przymusowego karmienia pacjenta przez nos obrazy jego rozciągniętego ciała przeplecione są z ujęciami podobnie ułożonego, lecz martwego już ciała tego samego pacjenta, przygotowywanego do pogrzebu - po latach zresztą Wiseman przyznał, że było to przesadne rozwiązanie montażowe. Film z 1967 roku wpłynął na polepszenie warunków w szpitalu, ale też był jednym z pierwszych filmów bujnie dziś rozwijającego gatunku - dokumentu o prawach człowieka. W trakcie 10. edycji festiwalu "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" pokazanych zostanie łącznie 80 bezpłatnych projekcji. Impreza rozpoczęła się w piątek w Warszawie. Podczas festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszy film dokumentalny z ostatnich 10 lat. O nagrodę walczyć będzie 17 produkcji, wśród nich: film brytyjsko-kambodżański "Wrogowie ludu" (reż. Rob Lemkin i Thet Sambath). Dokument został w tym roku uhonorowany Specjalną Nagrodą Jury na festiwalu w Sundance w USA. To film o mężczyźnie (Thet Sambath, współreżyser dokumentu), który poświęcił kilkanaście lat życia na próby dotarcia do prawdy o ludobójstwie popełnionym przez Czerwonych Khmerów.
W ramach konkursowych projekcji pokazana zostanie także rumuńska "Autobiografia Nicolae Ceausescu" w reżyserii Andrei Ujica. Film miał swoją premierę w tym roku na festiwalu w Cannes, zmontowano go z niepublikowanych wcześniej materiałów archiwalnych ukazujących prywatne życie rumuńskiego dyktatora.
Festiwal zakończy się 12 grudnia , w przyszłym roku najciekawsze filmy festiwalu wyświetlane będą w całej Polsce. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny. Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie internetowej festiwalu .
Aby wysłuchać dźwięku z audycji Wybieram Dwójkę - "Selekcjoner festiwalu Filip Grabowski o najlepszych filmach na Watch Docs" , kliknij ikonę głośnika w boksie "Posłuchaj" .
usc(na podst. PAP,www.watchdocs.pl)