Stanisław Grzesiuk: pisarz naturszczyk
Karol Kurpiński i Fryderyk Chopin – to temat pierwszej edycji festiwalu, która przypada dokładnie w 190. rocznicę skomponowania słynnej „Warszawianki” (1831 r.). Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja sylwetki Karola Kurpińskiego – reformatora polskiego życia muzycznego i wybitnego twórcy, który odcisnął swój muzyczny ślad w kompozycjach m.in. F. Chopina, C. M. von Webera czy R. Wagnera.
45:37 2021_09_12 10_12_10_PR3_Leniwe_przedpoludnie.mp3 Karol Kurpiński, Jerzy Grunwald i Forum Ekonomiczne w Karpaczu (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
– Karola Kurpińskiego znają chyba wszyscy Polacy, ale z jednego tylko utworu: „Warszawianki”. To był nieformalny hymn wolnych Polaków aż do roku 1919. Wtedy zebrała się komisja i, na skutek kłótni z narodowcami, na hymn Polski wybrano „Pieśń Legionów” – przedstawia sylwetkę kompozytora Piotr Jegliński, organizator i dyrektor wydarzenia. - A poza tym Kurpiński był wielkim prekursorem muzyki polskiej. Warto pamiętać, że swego czasu był to człowiek bardzo znany. Był dyrektorem opery, twórcą i budowniczym Teatru Wielkiego w takiej formie, w jakiej go dzisiaj widzimy – wskazuje.
– Jego mazurki i polonezy były grane od Rzymu, poprzez Paryż, do Petersburga. Napisał ponad 160 utworów, 4 opery, a wiele z tych kompozycji wciąż jeszcze odkrywamy. Mnie się zdarzyło to szczęście, że parę lat temu znalazłem na aukcji nieznaną mszę Karola Kurpińskiego, która nie była uwzględniona w spisie jego twórczości – dodaje.
Ta właśnie msza zostanie przedstawiona pierwszego dnia w warszawskim kościele Św. Krzyża. Dlaczego właśnie tam? - Bo właśnie tutaj koncert F-moll grał młody Fryderyk Chopin, a Karol Kurpiński dyrygował wtedy orkiestrą – tłumaczy Piotr Jegliński. – To ważne, aby nauczyciel i promotor Chopina był znany i doceniany.
Wstęp na I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego jest wolny, jednak trzeba się zgłosić, może się bowiem zdarzyć, że z powodów sanitarnych zabraknie miejsc dla wszystkich chętnych.
Ponadto w programie:
- rozmowa z Piotrem Dmitrowiczem, dyrektorem Muzeum im. Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego;
- Zygmunt Berdychowski opowie, co się działo na zakończonym już Forum Ekonomicznym w Karpaczu;
- rozmowa z Jerzym Grunwaldem o jego nowej piosence.
***
Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 12.09.2021
Godzina emisji: 10.12
pr