Posłuchaliśmy archiwalnych nagrań pianisty, a doskonałym pretekstem do tego będzie właśnie wydana płyta Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Znalazł się na niej Koncert f-moll op. 21 w interpretacji Arthura Moreiry Limy ze wspomnianego Konkursu Chopinowskiego w 1965 roku.
Posłuchaliśmy także konkursowego nagrania Sonaty b-moll op. 35, której interpretacją Arthur Moreira-Lima wzbudził w Warszawie nienotowany entuzjazm publiczności.
***
Arthur Moreira Lima naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat. W 1960 roku, jako stypendysta rządu brazylijskiego, wyjechał do Paryża, gdzie rozpoczął studia pianistyczne w Szkole Marguerite Long pod kierunkiem jej oraz Jeana Doyena. Następnie, po rekomendacji Lwa Oborina i Yakova Zaka, otrzymał stypendium rządu sowieckiego na studia w Konserwatorium Moskiewskim. W Moskwie kształcił się w latach 1963-1968 w klasie prof. Rudolfa Kerera.
Arthur Moreira Lima jest laureatem kilku konkursów pianistycznych. W 1949 roku zdobył pierwszy swój laur w postaci I nagrody na konkursie urządzonym przez brazylijską orkiestrę symfoniczną. Wtedy zadebiutował jako solista koncertu symfonicznego. W 1957 roku został laureatem X nagrody I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rio de Janeiro – zorganizowanego i odbytego pod przewodnictwem wirtuoza polskiego, ucznia Ignacego Jana Paderewskiego, Aleksandra Sienkiewicza, a pięć lat później (1962) – na tym samym konkursie otrzymał III nagrodę. W roku 1961 na Konkursie im. Long-Thibaud w Paryżu oraz rok później na Konkursie im. Van Cliburna, doznał niepowodzeń. Udział pianisty w kolejnych konkursach kończył się już sukcesami: Konkurs Chopinowski w Warszawie – II nagroda (1965), Konkurs Muzyczny w Montrealu – IX nagroda (1968), Konkurs Pianistyczny w Leeds – III nagroda (1969) i Konkurs im. P. Czajkowskiego – III nagroda (1970).
Pianista koncertował w Anglii, Austrii, Francji, Szwajcarii, Jugosławii, Włoszech, Związku Sowieckim, Włoszech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. Popularnością cieszy się w Moskwie, gdzie często występuje oraz w Polsce.
Moreira Lima jest świetnym odtwórcą dzieł nie tylko Chopina, ale również Liszta, Schumanna, Musorgskiego, Prokofiewa i Villi-Lobosa.
Stanisław Dybowski/NIFC
KONKURS CHOPINOWSKI - serwis specjalny Polskiego Radia >>>
59:53 2021_12_12 16_00_14_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Arthur Moreira Lima w archiwalnych nagraniach (Chopin osobisty/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Chopin osobisty
Prowadziła: Róża Światczyńska
Data emisji: 12.12.2021
Godzina emisji: 16.00