Artur Rubinstein był też znany jako znamienity wykonawca muzyki Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Antonina Dvořáka czy Siergieja Rachmaninowa. W swojej ponad 80-letniej karierze wystąpił około 6 tysięcy razy w najważniejszych ośrodkach muzycznych świata, grał z Pablem Casalsem, Jacquesem Thilbaudem i Romanem Totenbergiem.
Od 1939 roku Artur Rubinstein mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie zajmował stanowisko w kwestiach polskich, między innymi namawiał Amerykanów do przystąpienia do II wojny światowej, podkreślając przy tym wysiłek, z jakim walczy nasz kraj. W 1945 roku podczas uroczystości podpisania Karty Narodów Zjednoczonych w San Francisco, wobec braku polskiej flagi, wyraził oburzenie, i zmienił program, wykonując hymn Polski - Mazurek Dąbrowskiego.
Artur Rubinstein koncertował w Stanach Zjednoczonych, Europie i Ameryce Południowej. Wielokrotnie odwiedził też Polskę. Występował między innymi w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Zakopanem. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W 1960 roku był honorowym przewodniczącym jury VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, odbywającego się w Warszawie. Podczas otwarcia wykonał Koncert fortepianowy f-moll Chopina z udziałem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Witolda Rowickiego.
Ostatni raz odwiedził ojczyznę w 1979 roku. Powiedział wówczas: "Jestem bardzo wzruszony, kocham Polskę i kochałem grać tutaj. Ta Polska! Zawsze taka nadzwyczajnie szlachetna, grzeczna, cudownie wychowana. Jestem zachwycony, niech żyje Polska!".
Artur Rubinstein zmarł w Genewie, 20 grudnia 1982 roku. Miał 94 lata.
Od 1974 roku w Izraelu jest organizowany Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina, a od 1993-go w Bydgoszczy odbywa się Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in memoriam". Od 2005 roku w Łodzi działa Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinstein, która organizuje Rubinstein Piano Festival. Najbliższy - VII - zaplanowano na 24-30 października 2022.
Urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi. Od dziecka przejawiał uzdolnienia muzyczne. Pierwsze lekcje gry na fortepianie pobierał u Adolfa Prechnera w Łodzi. Następnie uczył się u profesora Aleksandra Różyckiego w Warszawie. W 1897 roku wyjechał do Berlina, gdzie kształcił się w Cesarsko-Królewskiej Akademii Muzycznej. Gry na fortepianie uczył go profesor Henryk Barth.
Debiutował 1 grudnia 1900 w berlińskiej Beethoven-Saal. Koncertował także w Polsce - w 1902 roku wystąpił w Filharmonii Warszawskiej pod batutą Emila Młynarskiego. Rok później został zaproszony na konsultacje przez Ignacego Jana Paderewskiego do Szwajcarii, a następnie przeniósł się do Paryża. Od 1906-go koncertował na całym świecie.
W 1932 roku poślubił córkę znanego dyrygenta Emila Młynarskiego - Anielę. Wkrótce rodzina opuściła Europę i zamieszkała w Stanach Zjednoczonych. Tam Rubinstein koncertował między innymi na rzecz uchodźców z okupowanej Polski i innych krajów Europy. W 1946 roku otrzymał obywatelstwo USA. Wraz z Nelą Rubinstein - tak nazywano żonę kompozytora - miał czworo dzieci.
Artur Rubinstein został odznaczony Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Opublikował wspomnienia "Moje młode lata" i "Moje długie życie".
Zmarł 20 grudnia 1982 roku. Urna z jego prochami została złożona na zboczu wzgórza Orah w pobliżu Jerozolimy. Stoi tam też pomnik przedstawiający fragment klawiatury fortepianu, której klawisze jakby unosiły się i opadały pod palcami pianisty.
IAR/PP