Wirtuoz fortepianu
Prowadzący "Dużą czarną" przyznał, że o Alfredzie Cortocie tak naprawdę niewiele wiemy. - Był to artysta o wielu twarzach. Pozostawił po sobie ogromną spuściznę, choć jest ona na płytach utrwalona dosyć wyrywkowo. Wiemy, na co było go stać, jakie koncerty, jakie recitale dawał na przestrzeni wielu, wielu lat - podkreślał Przemysław Psikuta.
W programie przytoczona została książka "A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota" autorstwa Anny Chęćki, która ukazała się nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. - To książka bezcenna, bo zawierająca wspaniałą dokumentację, ale też mnóstwo przekazów, cytatów, fragmentów recenzji z epoki - tłumaczył dziennikarz.
Biografia Alfreda Cortota (1877-1962) otwiera całą serię, poświęconą mistrzyniom i mistrzom klawiatury.
Wyboista droga do dyplomu
W 1896 roku bohater audycji po dziesięciu latach nauki ukończył konserwatorium w Paryżu. Choć jego edukacja nie była wolna od trudnych momentów, to egzamin dyplomowy rozegrał po mistrzowsku i zdobył pierwszą nagrodę.
- Podczas tego recitalu finałowego chyba wszyscy recenzenci, bo ten egzamin był recenzowany na łamach prasy, zwrócili uwagę na to, jak Alfred Cortot wykonał Balladę f-moll op. 52 Fryderyka Chopina - przypomniał Przemysław Psikuta.
177:42 duza czarna 11.mp3 60. rocznica śmierci Alfreda Cortota (Duża czarna/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Duża czarna (#616)
Prowadził: Przemysław Psikuta
Gość: Paweł Bagnowski
Data emisji: 11.06.2022
Godzina emisji: 13.00