Eugen Indjic całe życie powracał do muzyki Chopina
Eugen Indjic, urodzony w Belgradzie, wykształcony w Bostonie, Nowym Jorku i Paryżu, miał serbsko-rosyjskie korzenie. W wieku 4 lat wyemigrował z matką za ocean, gdzie jego nauczycielami byli m.in. Alexander Borovsky, Lee Thompson i Mieczysław Munz. Przez 10 lat był także prywatnym uczniem Artura Rubinsteina, a przed przyjazdem na warszawski konkurs konsultacji udzielał mu Witold Małcużyński. Studiował także na Harvardzie teorię muzyki i kompozycję, co trwale wpłynęło na jego rozumienie muzyki.
Talent Indjica rozpoznano bardzo wcześnie, ale międzynarodową karierę umożliwiły mu dopiero nagrody zdobyte na konkursach w Leeds oraz im. Rubinsteina w Tel-Awiwie. Współpracował z największymi orkiestrami, grał pod batutą światowej sławy dyrygentów. Przez całe życie wracał jednak do muzyki Chopina, który pozostał jego ukochanym kompozytorem.
59:32 2024_03_03 15_59_04_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Eugen Indjic - wspomnienie wybitnego pianisty (Chopin osobisty/Dwójka)
Pianista chętnie zasiadał w jury konkursów w Warszawie i Wrocławiu
Regularnie odwiedzał Polskę - grał na wielu estradach, chętnie wracając na Festiwal Chopinowski w Dusznikach, prowadził kursy mistrzowskie, zasiadał w jury konkursów w Warszawie i Wrocławiu. Miał u nas wielu przyjaciół, tu także nagrał kilka swoich Chopinowskich płyt.
W audycji posłuchamy m.in. nagrania Sonaty h-moll op. 58, którą Indjic zarejestrował w 2017 r. w Filharmonii Pomorskiej. W jego interpetacji zabrzmi także Ballada g-moll op. 23 oraz wybór Chopinowskich mazurków i etiud.
***
Tytuł audycji: Chopin osobisty
Prowadziła: Róża Światczyńska
Data emisji: 3.03.2024
Godzina emisji: 16.00
mo/pr