Były sobie dwa małżeństwa. Trwały bardzo długo, ponad pięćdziesiąt lat, wydawałoby się, że w związkach tych panowały miłość i szczęście. Opowieść o półwieczu tych par rysowała się w tak jasnych barwach, że mogłaby dostarczyć materiału niejednej fabule romantyczniej.
Tak przynajmniej przedstawia to jeden z mężczyzn zanurzonych w tej małżeńskiej idylli. Po osiemdziesiątce, już na łożu śmierci, wygłasza swojej żonie wielki, melodramatyczny monolog, w którym zwierza się ze swoich uczuć: całkowitego spełnienia, wielkiego szczęścia. Kochał i był kochany, twierdzi. Jego życie, mówi, potwierdza prawdę o miłości jedynej i wiecznej, nadającej sens naszym dniom, mocniejszej niż śmierć.
Niestety, żona – słuchaczka płomiennego wyznania – milczy. Jak czas pokaże, jej milczenie oznacza niezdolność do zaprzeczenia słowom męża. Ona wie, że żył on w iluzji. Nie wie jednak, że słowa towarzysza jej życia nie są prawdziwe. On też udaje.
"Iluzje" Iwana Wyrypajewa w reżyserii Agnieszki Glińskiej, Teatr na Woli. Fot. Grzegorz Press/labodram.pl
W Dwójkowej audycji z cyklu "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" rozmawialiśmy o sztuce Iwana Wyrypajewa (w przekładzie Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej) pt. "Iluzje", drukowanej w wakacyjnym numerze "Dialogu".
– To sztuka oparta na czterech monologach; kolejna osoba, bliżej nieokreślona, podejmuje temat przerwany, nie ma tu dialogów między mówiącymi – opowiadał Janusz Majcherek, krytyk teatralny. Rozmówca Iwony Malinowskiej podkreślał niezwykłość tytułowej "iluzji": prostota pomysłu, przy jednoczesnym bardzo skomplikowanym (zaskakującym w finale) sposobie operowania tematem.
Dlaczego wszyscy czworo żyli całe życie w iluzji? Dlaczego nie próbowali burzyć zastanych relacji, ukrywali swe uczucia (jeden z mężczyzn tak naprawdę kochał żonę swego kolegi, podobnie rzecz się miała z jego żoną...)? Dlaczego Iwan Wyrypajew określił swoją przewrotną, bardzo gorzką opowieść o byciu razem, słowem: "komedia"?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o "Iluzji" Iwana Wyrypajewa.
"Iluzje" Iwana Wyrypajewa w reżyserii Agnieszki Glińskiej, Teatr na Woli. Fot. Grzegorz Press/labodram.pl
Iwan Wyrypajew (ur. w 1974 roku w Irkucku) – rosyjski aktor, reżyser i dramatopisarz. Jest autorem m.in. "Snów", "Lipca" i "Tańca Delhi", reżyserem filmów "Euforia" (mały Złoty Lew w Wenecji i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego), "Tlen" (nagroda publiczności festiwalu Era Nowe Horyzonty). W 2009 roku wyreżyserował w warszawskim Teatrze Na Woli "Lipiec" – poetycki monolog mordercy, który wypowiada Karolina Gruszka. W 2010 roku przygotował w Teatrze Narodowym "Taniec Delhi" – rodzaj parodii współczesnego melodramatu rozpisanego na siedem jednoaktówek. (za: labodram.pl)