W warstwie fabularnej to opowieść o rodzeństwie: Rdzawej (Małgorzata Kożuchowska) i Antosiu (Mariusz Bonaszewski), które spotyka się, by czuwać nad ciałem zmarłej matki, przez lata chorującej na Alzheimera.
Razem przechodzą kolejne etapy "czynności pogrzebowych", jak mycie ciała, wybieranie ubrania i ubieranie ciała do trumny. Ale w dramacie Zyty Rudzkiej nic nie jest tak oczywiste. Ta z pozoru prosta, choć przecież dramatyczna sytuacja, rozpisana jest na wiele głosów.
Zmarła matka, w trzech odsłonach: Matriochy, Matriony i Matrioszki (Jadwiga Jankowska-Cieślak, Elżbieta Kijowska, Beata Fudalej), symbolizujących trzy etapy życia, rozmawia ze swoimi dziećmi, próbując niejako pomóc im w odbyciu żałoby (zresztą w toku tych rozmów dowiadujemy się o bolesnych szczegółach życia bohaterów). Dorosłe już dzieci nie potrafią poradzić sobie z pamięcią o matce. Same poddają się "czynnościom pogrzebowym", które, jak się domyślamy, mają im pomóc uporać się z niezaprzeczalnym faktem śmierci najbliższej osoby.
Jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2011 w werdykcie napisało: "Cała teatralna twórczość Zyty Rudzkiej, obecna w gdyńskim konkursie od początku jego istnienia, w sposób oryginalny, a zarazem dotkliwy odsłania ukryte dramaty ludzi współczesnych. Nagrodzony w tym roku "Zimny bufet" ukazuje rozpad rytuałów żałoby w zderzeniu z prawdą o bolesnych relacjach rodzinnych."
Zyta Rudzka
"Zimny bufet"
Reżyseria: Darek Błaszczyk
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka: Andrzej Izdebski
Obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Elżbieta Kijowska, Beata Fudalej, Małgorzata Kożuchowska, Mariusz Bonaszewski, Edyta Olszówka, Łukasz Garlicki, Magda Kusa, Jan Piotrowski
Zyta Rudzka (1964)
Poetka, pisarka, psycholożka. Jest absolwentką Wydziału Psychologii Akademii Teologii Katolickiej. Debiutowała w 1989 roku arkuszem poetyckim Ruchoma rzeczywistość. Opublikowała między innymi powieści: "Białe klisze", "Uczty i głody", "Pałac Cezarów", "Mykwa", "Ślicznotka doktora Josefa". Jest laureatką Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza, Nagrody im. Stanisława Piętaka. Jej książki tłumaczono na język niemiecki, chorwacki i francuski. Jest również autorką sztuk teatralnych: "Seks, chemia i latanie", "Fastryga" oraz "Cukier Stanik", "Eskimos w podróży służbowej", "Pęknięta, obwiązana nitką" (te trzy ostatnie nominowane do finału 1., 2. i 3. edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną).
Na "Scenę teatralną Trójki" zapraszamy w niedzielę o godz. 21.00.