- Uważamy to za swój obowiązek, bo Polskie Radio korzysta z dorobku i dziedzictwa Radia Wolna Europa - podkreślił Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia.
Juliusz Braun, prezes TVP, zaznaczył, że Wolna Europa była jedną z tych instytucji, które przez lata budowały wolną Polskę. Była słuchana przez wszystkich prawie przez 40 lat, mimo zagłuszania, to coś więcej niż tylko radio - dodał prezes.
- Trzeba pamiętać, że Radio Wolna Europa było ważną częścią polskiej historii i w takim sensie powinno oczywiście być zapamiętane - mówił z kolei Amerykanin A. Ross Johnson, były dyrektor rozgłośni. Dodał, że ciągle istnieją archiwalne zasoby RWE, z których Polskie Radio może korzystać. Jego zdaniem, powinny one być w radiu, telewizji, internecie i każdy powinien mieć do nich łatwy dostęp.
Johnson zaznaczył, że niektóre tematy podejmowane przez Wolną Europę nawet dziś są bardzo aktualne. - To dotyczy także sposobu, w jaki dostarczamy informacji. Nie tylko z Radia Wolna Europa, ale ze wszystkich krajów - w Polsce poprzez Biełsat - wszędzie tam, gdzie nie istnieją jeszcze wolne media. Dlatego Radio Wolna Europa to nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość - podkreślił A. Ross Johnson.
Dźwięki RWE w Polskim Radiu
Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu internetowego Polskiego Radia, były szef warszawskiego biura RWE, poinformował, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy zostały zcyfryzowane wszystkie dostępne zasoby Radia Wolna Europa, które były dotąd w Polsce zapisane na taśmach magnetycznych. Dodał, że będą one doskonałym materiałem wyjściowym do tego, co można stworzyć z okazji 60. rocznicy rozgłośni. Andrzej Mietkowski przypomniał, że od stycznia tego roku archiwa RWE są dostępne na portalu Polskiego Radia.
Posłuchaj nagrań Radia Wolna Europa w serwisie specjalnym Polskiego Radia - Radia Wolności>>>
Na antenie Polskiego Radia, kulminacyjnym punktem obchodów będzie 3 maja 2012 - w tym dniu 1952 roku rozpoczęła nadawanie stałych audycji z Monachium Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa.
Dziś prezesi Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, Telewizji Polskiej Juliusz Braun oraz były dyrektor Radia Wolna Europa, A. Ross Johnson podpisali list intencyjny w sprawie zorganizowania obchodów 60-lecia Radia Wolna Europa.
IAR, aj