"All Rise" – jazzowe oratorium Wyntona Marsalisa

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 10:42
Dzieło jednego z najwybitniejszych twórców współczesnej sceny jazzu zabrzmi w piątek w Erfurcie. Koncert do wysłuchania na antenie Dwójki oraz do obejrzenia na naszej stronie internetowej!
Wynton Marsalis, najsłynniejszy trębacz jazzowy świata, podczas koncertu w Polsce, lipiec 2007 r.
Wynton Marsalis, najsłynniejszy trębacz jazzowy świata, podczas koncertu w Polsce, lipiec 2007 r. Foto: PAP/Jacek Turczyk

 

"All Rise" to suita bądź, jak się to często określa, jazzowe oratorium w 12 częściach (movements) które w myśl założeń kompozytora tworzą trzy większe całości (sections), zawierające po cztery movements. Forma utworu wywiedziona została ze struktury 12-taktowego bluesa, który jednak pojawia się w przebiegu dzieła epizodycznie. Wszystkie części posiadają opisowe tytuły i znaczenia pozamuzyczne.

Wynton Marsalis pytany o treść dzieła odpowiada: "Chodzi o przedstawienie poprzez muzykę toku ludzkich doświadczeń i w sensie historycznym, i w sensie ewolucji uczuć . Rodzimy się i cieszymy życiem, bawimy się, kochamy. I cierpimy. I czujemy się winni, i błagamy o przebaczenie, i otrzymujemy je. W ten sposób zdobywamy nową wiedzę i jakby rodzimy się na nowo, i znów się cieszymy, i tańczymy, i bawimy się. I znów cierpimy, ale tym razem to cierpienie jest zbawienne, bo teraz uświadamy sobie kim naprawdę jesteśmy".
Dzieło zostało zamówione przez Kurta Masura (ówczesnego szefa New York Philharmonic) jako ostatnie ogniwo łączące kończące się tysiąclecie z następnym. Przedstawienia premierowe odbyły się 29 i 30 grudnia 1999 roku w Nowym Jorku, później "All Rise" zostało wykonane w Pradze w październiku 2000 roku, wreszcie (pod dyrekcją Esy Pekki Salonena z udziałem Los Angeles Philharmonic i Lincoln Center Jazz Orchestra) w połowie września 2001 roku, tuż po zamachu na World Trade Center – i to wykonanie w tych okolicznościach nabrało zupełnie innego wymiaru. Wersja płytowa "All Rise" przy udziale tych samych wykonawców powstała w kilka dni później.
Jest to z pewnością najpoważniejsza kompozycja wybitnego trębacza, reprezentanta jednej z najbardziej znanych muzycznych rodzin Ameryki, wieloletniego dyrektora programu jazzowego Lincoln Center. Wyróżnione w 1997 roku nagrodą Pulitzera wcześniejsze oratorium "Blood On The Fields" i cały szereg pomniejszych prac, takich jak "A Fiddler' s Tale" (na bazie "Historii żołnierza" Igora Strawińskiego) czy kwartet smyczkowy "At The Octoroon Balls", a także dzieła późniejsze, jak "Blue Symphony" z 2009 roku czy "Swing Symphony" z 2010 stworzyły obraz Wyntona Marsalisa-kompozytora, łaczącego tradycję muzyki klasycznej i jazzu w całym jego pięknie i złożoności, z pokazaniem tradycyjnych form bluesa, gospel, ragtime' u, work-songs, swingu i be-bopu. Stylizacje tych form odnajdziemy w "All Rise", gdzie jednak równolegle pojawiają się także echa twórczości Strawińskiego, Coplanda, Bartoka a nawet... Carla Orffa!  
W piątek 27 czerwca suita "All Rise" zostanie wykonana w Erfurcie , w scenerii hal targowych. Wystąpią soliści : NaGuanda Nobles, sopran; Llatoya Lain, mezzosopran; David Whitley, tenor; Benjamin Polite, bass.
Pozostali wykonawcy : Chór Rozgłośni MDR pod kier. Nicolasa Finka; Orkiestra Symfoniczna Rozgłośni MDR i Big Band Hessische Rundunk, całość pod dyrekcją Kristjana Jaerviego.
Transmisja w Programie 2 Polskiego radia zostanie poprzedzona retrospekcją nagrań Wyntona Marsalisa, a także fragmentów jego kompozycji .
Bezpośrednia relacja w wersji wideo także dostępna na stronie internetowej Dwójki!

Zaprasza Tomasz Szachowski.

27 czerwca (piątek), godz. 20.00, wprowadzenie od godz. 19.00

jp/mc

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert