Kościół Pokoju w Świdnicy. Miał rozpaść się 300 lat temu
Ceniona grupa Cantus Cölln zaprezentowała na XVIII Festiwalu Bachowskim w Świdnicy program złożony z madrygałów skomponowanych przez trzech niemieckich kompozytorów: Heinricha Schütza, Johanna Hermanna Scheina i Heinricha Alberta. Konrad Junghänel zwrócił w Dwójce uwagę na elementy łączące tych twórców: - Schütz i Schein mieszkali w Dreźnie i tworzyli w tych samych czasach. Z kolei Heinrich Albert był ich uczniem.
Największą sławę zyskał Heinrich Schütz, który był źródłem inspiracji dla wielu późniejszych niemieckich kompozytorów. Konrad Junghänel opowiadał, że swój debiutancki zbiór madrygałów Schütz napisał w Wenecji, dlatego są one przesiąknięte włoską radością życia. Późniejszy okres w życiu kompozytora przypadł na mroczne czasy wojny trzydziestoletniej. Schütz wrócił do Niemczech, gdzie jako protestant skupił się na pisaniu muzyki religijnej.
Szef Cantus Cölln opowiedział też o różnych możliwościach interpretacyjnych madrygałów Schütza, wynikających z braku zapisu nutowego dla instrumentów. Wspomniał ponadto ciekawą historię dotyczącą Heinricha Alberta i jego twórczych spotkań w "dyniowym domku" w Królewcu.
***
Rozmawiała: Monika Zając
Gość: Konrad Junghänel (szef Cantus Cölln)
Data emisji: 30.07.2017
Godzina emisji: 19.40
bch/jp