Songlines, czołowy magazyn zajmujący się tematyką muzyki świata, umieścił w tym roku Skrzyżowanie Kultur na liście 25 najlepszych międzynarodowych festiwali. W Warszawie swoją twórczość zaprezentowało dotychczas ponad 120 artystów indywidualnych oraz grup z 45 krajów. W sercu kraju mieszają się pieśni i tańce Cyganów z indyjskiego Radżastanu, śpiew joik skandynawskich ludów Sami, muzyka ladino Żydów sefardyjskich oraz rap w wersji kubańskiej i senegalskiej.
Tegoroczny festiwal charakteryzuje podział na bloki tematyczno-regionalne. Osią programu jest muzyka czerpiąca z tradycji iberyjskiej oraz iberoamerykańskiej, a więc twórczość takich gwiazd jak Concha Buika (26.09) czy Maayra Andrade (28.09), które wystąpią w Polsce po raz pierwszy. Afrykę reprezentować będą m.in. Ladysmith Black Mambazo (27.09) i Salif Keita. Szczególnie interesująco zapowiada się dzień chiński, podczas którego, obok wykonującego klasyczną muzykę Kraju Środka kwartetu Qing Mei Jing Yue, usłyszymy też znakomity mongolski zespół Hanggai oraz pochodzącego z Sinkiangu kazachskiego wokalistę Mamera (29.09). Na Skrzyżowaniu Kultur nie zabraknie oczywiście akcentu polskiego. Zespół Osjan (1.10), będący jednym z pionierów world music w skali międzynarodowej, obchodzi z nami jubileusz 40-lecia swego istnienia. O gwioazdach festiwalu opowiadał Piotrowi Kedziorkowi jego dyrektor Marek Garztecki.
Natomiast filmowie propozycje Skrzyżowania Kultur przedstawiła Marta Dobosz. Przez pięć dni w Kinotece będziemy poznawać tradycyjne dźwięki Portugalii, Syrii, Turcji, Pakistanu, Maroko, Afganistanu, Angoli i RPA w kontekście przemian politycznych oraz religijnych tych krajów. Autorem trzech spośród pięciu obrazów jest Simon Broughton, który będzie gościem Festiwalu.
Skrzyżowanie Kultur rozpocznie się 26 września i potrwa do 2 października.