Koncert orkiestry Les Siècles z festiwalu w Schwetzingen

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 15:06
W ramach cyklu "Letni Festiwal Muzyczny" posłuchamy koncertu orkiestry Les Siècles z festiwalu w Schwetzingen. Występ został zarejestrowany w Schwetzingen 5 maja bieżącego roku. Zapraszamy do Programu 2 Polskiego Radia od godz. 19.00.
W Dwójce Koncert orkiestry Les Sicles z festiwalu w Schwetzingen
W Dwójce Koncert orkiestry Les Siècles z festiwalu w Schwetzingen Foto: Shutterstock/Andrei Porzehinski

SŁUCHAJ TUTAJ:

Program II Polskiego Radia to także Dwójka online. To mnóstwo ciekawych audycji z niecodzienną propozycją muzyczną

Program:

  • Gyorgy Ligeti Koncert kameralny, Koncert fortepianowy; 
  • Wolfgang Amadeusz Mozart Koncert skrzypcowy G-dur KV 216, 35 Symfonia D-dur Haffnerowka KV 385.

wykonawcy: Isabelle Faust – skrzypce, Jean-Frederic Neuburger – fortepian, orkiestra Les Siecles, dyr. Francois-Xavier Roth.

(5.05.2024 Rococo Theatre w Schwetzingen)

***

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 roku i jest jednym z najwybitniejszych muzycznych twórców. W swoim krótkim, zaledwie trzydziestopięcioletnim życiu zdołał napisać setki utworów. Wśród jego dzieł istotne miejsce zajmują koncerty orkiestrowe. W przypadku Mozarta, koncert symfoniczny zawiera trzy zróżnicowane pod względem tempa części. Koncerty fortepianowe Mozarta stały się wzorem klasycznego koncertu solowego, z którego czerpali późniejsi kompozytorzy. 

Oprócz koncertów, Wolfgang Amadeusz Mozart z ogromnym entuzjazmem pisał opery. W dorobku kompozytora znajdują się także symfonie, utwory kameralne, solowe, jak również rozrywkowe. Mozart był pierwszym wielkim twórcą zawodowym, który pisał muzykę rozrywkową. 

Swoją przygodę z muzyką Mozart zaczął w bardzo młodym wieku. Już jako pięciolatek napisał swój pierwszy utwór, a pierwszą symfonię skomponował w wieku ośmiu lat. Niedługo później, bo w wieku lat dwunastu, stworzył pierwszą operę. Mozart wyróżniał się niebywałą pamięcią muzyczną. Utwory pisał z głowy, a to, co przelewał na papier, było dziełem skończonym, które nie wymagało poprawek. 

***

Na audycję "Letni Festiwal Muzyczny" w niedzielę (28.07) w godz. 19.00-21.00 zaprasza Ewa Szczecińska

dz

Czytaj także

Szef BBC Proms: nasze koncerty zacierają granice między tym, co można, a czego nie można prezentować

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 13:01
- Możemy pochwalić się 90 koncertami, dzięki którym tego lata będziemy mogli zapoznać słuchaczy z bardzo zróżnicowanym repertuarem. Oczywiście u podstaw Promsów leży muzyka klasyczna, ale przecież ona też jest bardzo różnorodna, co udowadnia chociażby tegoroczny koncert inauguracyjny - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń