Koncert "The Tallis Scholars" na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 15:16
W niedzielnym "Letnim Festiwalu Muzycznym" (28.07) posłuchaliśmy transmisji z Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Wysłuchaliśmy koncertu "The Tallis Scholars".
The Tallis Scholars na Festiwalu Bachowskim w Świdnicy
The Tallis Scholars na Festiwalu Bachowskim w ŚwidnicyFoto: Hugo Glendinning/thetallisscholars.co.uk

Program:

Giovanni Pierluigi da Palestrina Missa In te domine speravi a 6: Kyrie, Missa Tu es Petrus a 6: Gloria, Missa Papae Marcelli: Credo, Missa Confitebor tibi domine: Sanctus, Missa Brevis: Agnus Dei, Cristóbal de Morales Regina caeli, Costanzo Festa Quam pulchra es, Carpentras (Elzéar Genet) Lamentations, Gregorio Allegri Miserere, Josquin des Prés Praeter rerum seriem.

wykonawcy: The Tallis Scholars, dyr. Peter Phillips.

***

31 marca 1685 roku w Eisenach urodził się Johann Sebastian Bach w źródłach pojawia się też data 21 marca). Niemiecki kompozytor i organista epoki baroku, autor ponad tysiąca utworów, jeden z najwybitniejszych twórców w dziejach muzyki.

Pochodził z rodziny, która już w XVI wieku znana była z muzycznych zamiłowań. W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami.

Johann Sebastian Bach rozpoczął edukację muzyczną w wieku ośmiu lat. Dwa lata później zmarła matka, a wkrótce potem ojciec. Osierocony Jan Sebastian znalazł się pod opieką najstarszego brata, wówczas już organisty. U niego poznawał tajniki kompozycji i gry na klawikordzie.

Spokojne życie Jana Sebastiana uległo zmianie po śmierci żony. Powtórnie się ożenił. Postanowił przenieść się do Lipska na wakujące stanowisko kantora przy kościele św. Tomasza. Tam w ciągu dwudziestu siedmiu lat powstała większość jego muzyki kościelnej: kantaty, pasje według św. Jana i św. Mateusza, wielka msza h-moll, oratoria, motety oraz magnifikat.

Ostatnim, niedokończonym dziełem Bacha była Kunst der Fuge, czyli sztuka fugi. Jedyny w swoim rodzaju podręcznik techniki fugowanej, ujawniający stopniowo nieograniczone możliwości techniki kontrapunktycznej. Jako czwartego tematu użył dźwięków b, a, c, h – co jest muzycznym zakodowaniem nazwiska Bach. Wielu uważa ten utwór za kwintesencję polifonii.

Johann Sebastian Bach zmarł w Lipsku 28 lipca 1750 roku. 

 

***

Na audycję "Letni Festiwal Muzyczny" w niedzielę (27.07) w godz. 21.00-23.00 zaprosił Andrzej Sułek

dz

Czytaj także

Szef BBC Proms: nasze koncerty zacierają granice między tym, co można, a czego nie można prezentować

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 13:01
- Możemy pochwalić się 90 koncertami, dzięki którym tego lata będziemy mogli zapoznać słuchaczy z bardzo zróżnicowanym repertuarem. Oczywiście u podstaw Promsów leży muzyka klasyczna, ale przecież ona też jest bardzo różnorodna, co udowadnia chociażby tegoroczny koncert inauguracyjny - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń