Śpiewokwiaty i śpiewobajki w Studiu Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 22:00
Cykl pieśni o głodnym krokodylu i zakochanym byku zabrzmiał na tegorocznym Festiwalu Muzycznym Polskiego Radia. A był to... koncert NOSPR z muzyką Witolda Lutosławskiego. Na retransmisję zaprasza w czwartek Marek Zwyrzykowski.

"Chantefleurs et Chantefables" ("Śpiewokwiaty i śpiewobajki") Witold Lutosławski skomponował latach 1989-1990. Dziewięć krótkich pieśni na sopran z orkiestrą powstały w oparciu o teksty Roberta Desnosa: krótkie rymowanki o kwiatach i zwierzętach, które poeta napisał dla dzieci swoich przyjaciół. Dziecięce wyobrażenia łączą się w nich z fantazją surrealisty, a muzyka Lutosławskiego bawi malując dźwiękami… głodnego krokodyla lub zakochanego byka, i wzrusza przepięknymi wyznaniami miłosnymi. Humorystyczne śpiewobajki portretują zwierzęta. Układają się w pary wyraźnych przeciwieństw: podskakujący konik polny - i nieruchawy żółw, człapiący aligator, któremu "uciekła" kolacja - i chmara motyli spijających oczka z bulionu.

(lutoslawski.org.pl)

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Podczas koncertu, który odbył się 26 maja 2001 roku, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, partię sopranu zinterpretowała Olga Pasiecznik. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batuta Antoniego Wita wykonała ponadto "pożegnalną" IV Symfonię mistrza polskiego modernizmu.

Program:

Witold Lutosławski IV Symfonia, Chantefleurs et chantefables na sopran i orkiestrę

Witold Maliszewski III Symfonia c-moll op. 14

Wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Antoni Wit, Olga Pasiecznik - sopran

(Warszawa, Studio Koncertowe PR  im. W. Lutosławskiego, 26.05.2001; V Festiwal Muzyczny Polskiego Radia - Witold Lutosławski)

Czwartek (27 czerwca), godzina. 19.00

Zobacz więcej na temat: Witold Lutosławski