Religijny Haydn według Harnoncourta

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 13:00
W niedzielny wieczór zapraszamy na transmisję z Festiwalu Styriarte. Chóru Arnolda Schönberga i zespołu Concentus Musicus Wien przedstawi arcydzieła wiedeńskiego klasyka.
Józef Haydn
Józef HaydnFoto: wikipedia, domena publiczna

24 Symfonia d-moll "Lamentatione" należy do najpopularniejszych dzieł Josepha Haydna. Częściej kojarzymy ją jednak z protoromantyczną estetyką "Sturm und Drang" niż z kontekstem religijnym. Choć niektórzy badacze wiązali powstanie tej symfonii z okresem bożonarodzeniowym, dziś mamy już niemal całkowitą pewność, że powstała ona w związku z obchodami Wielkiejnocy 1768 lub 1769 roku. Znalazło to wyraz między innymi w wyborze drugiego tematu Allegra. Zaczerpnięty ze starej chorałowej melodii pasyjnej, silnie kontrastuje on z gwałtownym, emocjonalnym tematem pierwszym.

Do dzieł religijnych Haydna, i to najwybitniejszych, należy z natury rzeczy Msza d-moll, znana jako "Nelson-Messe". Mroczne w wyrazie i brzmieniu dzieło powstawało w 1798, w momencie zagrożenia austriackiej państwowości przez francuską ekspansję. Prawdopodobnie już po prawykonaniu do kompozytora dotarła wieść o tryumfie admirała Nelsona nad siłami francuskimi w bitwie u ujścia Nilu. W ten sposób nowo skomponowana msza zyskała swój podtytuł.

Program:

Józef Haydn Symfonia d-moll Hob. I/26 "Lamentatione"; Burza - kantata Hob. XXIVa/8; Msza d-moll Hob. XXII/11 "Nelson-Messe"

Wyk. Chór Arnolda Schönberga i zespołu Concentus Musicus Wien pod dyrekcją Nikolausa Harnoncourta, soliści: Genia Kühmeier - sopran, Elisabeth von Magnus - mezzosopran, Johannes Chum - tenor, Anton Scharinger - bas

Na transmisję z Pfarrkirche w Stainz zapraszamy w niedzielę (7 lipca) o godzinie 20.00.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Joseph Haydn religia
Czytaj także

Bach i Ewa, która uchroniła Pawła Huelle przed samobójstwem... (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 17:00
Do fascynacji talentem, osobowością i urodą Ewy Pobłockiej przyznali się w Dwójce Wojciech Michniewski, Paweł Szymański oraz Paweł Huelle. Jedna z najwybitniejszych polskich pianistek była gościem audycji "Five o'clock".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Sarbak "tańczy" wszystkie partity Bacha

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 09:00
Debiutancki, trzypłytowy album młodej klawesynistki, to pierwsze polskie kompletne wydanie partit Bacha. O pracy nad tym premierowym wydawnictwem Małgorzata Sarbak opowiadała w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń