Dyrektor BBC Proms, Roger Wright nie ukrywa, że pierwszym polskim kompozytorem, o którym pomyślał przy planowaniu programu, był Witold Lutosławski. Szybko okazało się jednak, że możliwości jest więcej: - W tym roku skupiliśmy się na polskiej muzyce ze względu setną rocznicę urodzin Lutosławskiego, ale w toku planowania festiwalu dyrygenci wyszli z propozycją zagrania także utworów Szymanowskiego i Panufnika - mówi. - Pomyśleliśmy, że warto sięgnąć po ich twórczość, gdyż zasługuje ona na większą promocję, zwłaszcza tu w Anglii - przyznaje Wright.
Innym istotnym polskim akcentem podczas BBC Proms będzie koncert Orkiestry Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita, który nie ukrywa, że ten występ jest dla niego szczególnie ważny. - To będzie nasz pierwszy występ na tym festiwalu, dlatego cieszymy się, że zagramy akurat utwory Lutosławskiego i Panufnika - wyznał Agacie Kwiecińskiej.
>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<
Duży wpływ na repertuar tegorocznego festiwalu BBC Proms miał Instytut Adama Mickiewicza, który współpracuje z BBC już od kilku lat. - Jako instytut wspieraliśmy wydanie płyty z kompozycjami Lutosławskiego w interpretacji BBC Symphony Orchestra. Wiele utworów z tego wydawnictwa znajdzie się w programie festiwalu - mówi Ewa Bogusz–Moore z Instytutu Adama Mickiewicza.
szr
Program najbliższych transmisji z BBC Proms w Dwójce:
17 lipca godz. 20.30
wyk. BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Thomasa Adèsa, soliści: Paul Watkins - wiolonczela, Christianne Stotijn - mezzosopran, Simon Keenleyside - baryton
Benjamin Britten Sinfonia da Requiem op. 20, Witold Lutosłlawski Koncert wiolonczelowy, Thomas Adès Totentanz (premiera)
19 lipca, godz. 19.30
wyk. Orkiestra Akademii Santa Cecilia w Rzymie pod dyrekcją Antonia Pappano, solista: Jan Lisiecki - fortepian
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur KV 395 "Haffnerowska", Robert Schumann Koncert fortepianowy a-moll op. 54, Sergiusz Rachmaninow II Symfonia e-moll op. 27