Zdobywca Brukseli w Dusznikach-Zdroju – transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 22:15
W piątkowym "Letnim Festiwalu Muzycznym" zapraszamy na koncert Borisa Giltburga, laureata I nagrody tegorocznego Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety w Brukseli.
Boris Glitburg
Boris GlitburgFoto: materiały artysty

Zwycięstwo w prestiżowym konkursie przeniosło karierę Borisa Giltburga na nowy poziom, ale też nie było zaskoczeniem. To konsekwencja artystycznej drogi, która muzyk podąża już od piątego roku życia.

Giltburg urodził się w Moskwie w 1984 roku, ale we wczesnym dzieciństwie przeniósł się do Tel Aviviu, gdzie studiował fortepian pod kierunkiem wybitnego izraelskiego pedagoga Arie Vardi.

Jako nastolatek odbył trasę po Stanach Zjednoczonych u boku Izraelskiej Orkiestry Kameralnej. Na swoim koncie ma koncerty z orkiestrami z całego świata, w tym Szkockiej Orkiestry Symfonicznej BBC i DSO Berlin. W 2010 roku zadebiutował na festiwalu BBC Proms. Zaś w 2011 roku zajął drugie miejsce w Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie, co stanowi najwyższą lokatę jaką kiedykolwiek w historii tego konkursu zajął pianista z Izraela.

Na festiwalu w Dusznikach-Zdroju Borisa Giltburga usłyszmy w następującym programie:
Fryderyk Chopin 4 Ballady: nr 1. g-moll op. 23, nr 2. F-dur op. 38, nr 3. As-dur op. 47, nr 4. f-moll op. 52; Sergiusz Rachmaninow Etiudy-Obrazy z op. 39: nr 1. c-moll, nr 2. a-moll, nr 6. a-moll; Sergiusz Prokofiew VIII Sonata B-dur op. 83.

Na transmisję zaprasza Róża Światczyńska.

9 sierpnia (piątek), godz. 19.00 (początek koncertu o godz. 20.00)

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Czytaj także

Olga Kern: Rachmaninow to dla mnie kompozytor wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 10:00
Rosyjska pianistka, która byłą gwiazdą niedzielnego wieczoru w Dusznikach-Zdroju, wspominała w radiowej Dwójce poprzednią wizytę w Polsce i opowiadała o rodzinnych związkach z Sergiuszem Rachmaninowem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ekier – z Chopinem przez życie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
– W wykonaniu szczytem jest prostota. Trzeba tysięcy nut przegranych i opracowanych, aby do tej prostoty, która jest ostatecznym pięknem sztuki, dojść – mówił w Dwójce Jan Ekier, znakomity pianista, pedagog i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80 lat pasji – czyli jubileusz Ireny Poniatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 08:00
– Siła charakteru, temperament i pasja Pani Profesor Poniatowskiej okazały się bezcenne. Efektem tego wszystkiego stał się Instytut Fryderyka Chopina – powiedział w Dwójce Grzegorz Michalski.
rozwiń zwiń