Hamelin w Europie Chopina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 23:00
Słynny poszukiwacz zapomnianych fortepianowych pereł sięgnął tym razem po arcydzieła z XIX-wiecznego kanonu. Dzieła Chopina i Liszta w interpretacjach Marka-André Hamelina zabrzmiały w czwartek na Festiwalu "Chopin i jego Europa". Retransmisja już w poniedziałek w Dwójce.
Marc-Andr Hamelin
Marc-André HamelinFoto: z archiwum NIFC

Marc-André Hamelin poszczycić się może techniką pianistyczną, o jakiej pomarzyć tylko może wielu najpopularniejszych wykonawców naszej epoki. To właśnie niewiarygodna wirtuozeria przyniosła mu sławę już w wieku 9 lat, gdy rozpoczął się jego tryumfalny pochód przez konkursu pianistyczne oraz sale koncertowe w rodzimej Kanadzie, a potem na całym świecie.

>>>Marc-André Hamelin: zaczęło się od Ivesa. Posłuchaj rozmowy z artystą<<<

W przeciwieństwie do większości "cudownych dzieci" Hamelin nie zadowolił się jednak tym powierzchownym sukcesem. Wręcz przeciwnie: z biegiem lat wypracował sobie opinię najodważniejszego repertuarowo pianisty naszych czasów. W ramach ekskluzywnego kontraktu z brytyjską wytwórnią Hyperion nagrał ponad pięćdziesiąt płyt z muzyką tak mało znanych kompozytorów XIX i XX stulecia, jak Nikolai Medtner, Leo Ornstein czy Franz Xaver Scharwenka.

Ale Hamelin potrafi też zachwycić także w bardziej ogranym repertuarze, co potwierdził jego czwartkowy (22 sierpnia) recital w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Na jego retransmisję w poniedziałek (26 sierpnia) zaprasza Róża Światczyńska.

Program:

Charles Valentin Alkan Aime -moi op. 15 nr 1 z cyklu "Trois morceaux dans le genre patethique"

Fryderyk Chopin Sonata h-moll op. 58

Franciszek Liszt Bénédiction de Dieu dans la solitudenr 3 z cyklu Harmonie poetyckie i religijne S.173; Supplement de la Deuxième année: Venezia e Napoli

Wyk. Marc-Andre Hamelin - fortepian

26 sierpnia (poniedziałek), godz. 19.00

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA
Czytaj także

"Na konkursach pianistycznych wygrywają szybsi, a brawa dostają głośniejsi. To kicz"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 11:00
- Młodzi pianiści traktują teraz konkursy jak olimpiady sportowe. Ale jak to się ma na przykład do Chopina? - pyta retorycznie Dina Yoffe, laureatka II nagrody w warszawskim Konkursie Chopinowskim z 1975 roku, która już dziś wystąpi w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Kern: Rachmaninow to dla mnie kompozytor wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 10:00
Rosyjska pianistka, która byłą gwiazdą niedzielnego wieczoru w Dusznikach-Zdroju, wspominała w radiowej Dwójce poprzednią wizytę w Polsce i opowiadała o rodzinnych związkach z Sergiuszem Rachmaninowem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Ekier – z Chopinem przez życie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
– W wykonaniu szczytem jest prostota. Trzeba tysięcy nut przegranych i opracowanych, aby do tej prostoty, która jest ostatecznym pięknem sztuki, dojść – mówił w Dwójce Jan Ekier, znakomity pianista, pedagog i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gerhard Oppitz: Beethoven byłby zadowolony, gdyby miał współczesny fortepian

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 14:40
– Kontakt z historycznym instrumentem był dla mnie ważny, ale na estradzie, zwłaszcza w dużej sali, o wiele lepszym wyborem jest fortepian współczesny – mówił w Dwójce znakomity pianista, jeden z artystów tegorocznego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń