W program festiwalu "Warszawska Jesień" w roku 1958 Witold Lutosławski podkreślał, że komponując "Muzykę żałobną" nie starał się wzorować na twórczości wybitnego Węgra, a przynajmniej nie nawiązywał do niego świadomie. Znawcy zwracają jednak uwagę, że w "Muzyce żałobnej" da się znaleźć liczne odniesienia do Bartóka.
Dzieło okazało się punktem zwrotnym w karierze kompozytora, co sam zauważał w przywoływanym już tekście z roku 1958: "(Utwór)...jest rezultatem długich doświadczeń. Usiłowałem stworzyć zespół środków, który stanie się moją własnością. I to jest właśnie pierwsze słowo wypowiedziane tym nowym dla mnie językiem, ale bynajmniej nie ostatnie".
Utwór przez Lutosławskiego został przeznaczony na orkiestrę smyczkową, podzieloną na 10 głosów. W czwartkowy wieczór posłuchamy go w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Concertgebouw w Amsterdamie.
W programie znalazł się też III Koncert fortepianowy Béli Bartóka.
Program:
Witold Lutosławski Muzyka żałobna, Béla Bartók III Koncert fortepianowy, Sergiusz Prokofiew balet Romeo i Julia op. 64 (fragmenty trzech Suit)
Wyk. Królewska Orkiestra Concertgebouw w Amsterdamie, dyr. Daniele Gatti, Yefim Bronfman - fortepian (Amsterdam, Concertgebouw, 22.08.2013)
Na retransmisję zaprasza Marek Zwyrzykowski.
5 września (czwartek), godz. 19.30