Szef BBC Proms: nasze koncerty zacierają granice między tym, co można, a czego nie można prezentować

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 13:01
- Możemy pochwalić się 90 koncertami, dzięki którym tego lata będziemy mogli zapoznać słuchaczy z bardzo zróżnicowanym repertuarem. Oczywiście u podstaw Promsów leży muzyka klasyczna, ale przecież ona też jest bardzo różnorodna, co udowadnia chociażby tegoroczny koncert inauguracyjny - mówił w Dwójce David Pickard, dyrektor festiwalu BBC Proms.
David Pickard kieruje festiwalem BBC Proms od dziewięciu lat. To ostatni rok jego pracy na stanowisku dyrektora tego wydarzenia
David Pickard kieruje festiwalem BBC Proms od dziewięciu lat. To ostatni rok jego pracy na stanowisku dyrektora tego wydarzeniaFoto: Chris Christodoulou/BBC
  • The Proms był pierwszym festiwalem na świecie przeznaczonym dla wszystkich, bez względu na status społeczny czy materialny.
  • Odbywa się od niemal 130 lat i co roku przyciąga do Londynu melomanów z całego świata. 
  • Tegoroczna inauguracja wydarzenia miała miejsce w piątek, 19 lipca i była transmitowana w radiowej Dwójce.

The Proms to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany po raz pierwszy w 1895 roku. Od 1927 roku, z krótką przerwą, wydarzenie to realizowane jest przez BBC - obecnie główny nurt festiwalowych koncertów toczy się w londyńskiej Royal Albert Hall, ale Promsy obecne są także w innych miejscach i miastach, m.in. Belfaście, Birmingham, Bristolu, Cardiff, Glasgow, Liverpoolu.

BBC Proms - jakościowa muzyka klasyczna i mniej klasyczna

- Promsy mają prezentować muzykę z różnych stron, ale jedną rzeczą, która zawsze była dla mnie przy tym istotna, jest jakość. Dlatego kiedy planuję jakikolwiek koncert, np. taki, którego profil muzyczny leży dalej od rdzenia muzyki klasycznej, chcę, aby był na najwyższym poziomie - zdradził na antenie Dwójki David Pickard w dniu inauguracji festiwalu (19.07).

To podejście dobrze widać na przykładzie wieczoru disco, który będzie zorganizowany w ramach tegorocznego festiwalu. - Ta muzyka potrafi zrobić ogromne wrażenie, kiedy słuchamy jej w orkiestrowych aranżacjach. Rzadko trafia się okazja, by poznać ją w takiej formie. To będzie coś wyjątkowego i myślę, że słuchanie tego koncertu sprawi ludziom dużo radości. To będą utwory, które znają z radia, z płyt, serwisów streamingowych. Słuchanie ich na żywo będzie czymś wyjątkowym - przekonywał dyrektor BBC Proms.

David Pickard: jesteśmy pokoleniem, które słucha wszystkiego

Gwiazdami pop, które wystąpią z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, będą Florence Welch i Sam Smith. Zdaniem Davida Pickarda ten koncert to odpowiedź na to, w jakim kierunku zmierza muzyka, a nie eksperyment.

- Kiedy byłem młody, istniały jasne podziały. Kiedy wchodziłem do sklepu z płytami, w konkretnych działach było napisane: muzyka klasyczna, folk, jazz, rock, easy listening… I na tym opierały się działy angielskich sklepów płytowych. Teraz stajemy się pokoleniem słuchaczy, którzy słuchają wszystkiego. Moje dzieci, które mają 20 lat, w ciągu 10 minut mogą usłyszeć spokojną muzykę klasyczną, jazz i piosenkę Florence Welch - tłumaczył gość audycji.

Posłuchaj
20:09 Dwójka LFM pickard 19.07.2024.mp3 Rozmowa z Davidem Pickardem, odchodzącym dyrektorem festiwalu BBC Proms (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)

 

Program 2 Polskiego Radia będzie regularnie powracać do Royal Albert Hall, by transmitować najciekawsze koncerty festiwalu BBC Proms, wśród nich m.in. koncert polskiego kontratenora - Jakuba Józefa Orlińskiego.

***

Rozmawiał: Michał Dębski

Gość: David Pickard (dyrektor artystyczny festiwalu BBC Proms)

Data emisji: 19.07.2024

Godz. emisji: 20.30

Materiał wyemitowano w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

pg

Czytaj także

Petroc Trelawny: BBC Proms to doskonałe połączenie tradycji z nowymi ideami

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 21:25
- Pomysł BBC Proms sięga aż roku 1895, jesteśmy częścią naprawdę wiekowej tradycji, która ma już ponad 125 lat. Pierwsza noc Festiwalu BBC Proms jest transmitowana nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Litwie, w Portugalii, we Włoszech i jeszcze przynajmniej kilku innych krajach. Wszystko oczywiście dzięki zrzeszeniu w Europejskiej Unii Nadawców - mówił w Dwójce Petroc Trelawny, dziennikarz radia BBC 3.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sheku Kanneh-Mason: ten sezon BBC Proms był wspaniały

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 22:00
- To były bardzo dobre koncerty. Mnie się poszczęściło i udało mi się na kilka dotrzeć. Dobre były zarówno programy koncertowe, jak i poziom wykonawczy. Do tego dochodzi atmosfera. Ludzie uczestniczą w BBC Proms z miłości do muzyki i to po prostu czuć. Myślę, że to właśnie sprawia, że nastrój tych koncertów jest niepowtarzalny - mówił w Dwójce wiolonczelista Sheku Kanneh-Mason, który w sobotę (9.09) wystąpił w koncercie Last Night Of The Proms 2023 (Ostatnia Noc Promsów).
rozwiń zwiń