Wratislavia Cantans: koncert "Kourou – w stronę raju"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 19:30
Zapraszamy na retransmisję koncertu w ramach festiwalu "Wratislavia Cantans". Posłuchamy "Kourou – w stronę raju. Muzyka po klęsce migracyjnej mrzonki w Gujanie Francuskiej w latach 1763–1765". Muzycznie przedstawia m.in. zespół Arlequin Philosophe pod dyrekcją Pedra Memelsdorffa. 
Kourou  w stronę raju. Muzyka po klęsce migracyjnej mrzonki w Gujanie Francuskiej w latach 17631765
Kourou – w stronę raju. Muzyka po klęsce migracyjnej mrzonki w Gujanie Francuskiej w latach 1763–1765Foto: Materiały promocyjne

Program:

Kourou – w stronę raju. Muzyka po klęsce migracyjnej mrzonki w Gujanie Francuskiej w latach 1763–1765.

Jerry Goldsmith – temat z filmu Papillon; Anonim La Retraite, L’Ordonnance, Adiosso me de go, Consécration, Air: Suivons l’Amour, Pater, Air: Charmant Bacchus, Offertoire, Air: Agréable solitude z Messe en cantiques à l’usage des nègres; François-Joseph Gossec Allegro z Symphonie periodique; Philippe Hinner Rondeau z Sonaty op. 6 nr 1; Monsieur de Tremais Tempo di Minuetto z Sonaty op. 4 nr 2, Adagio i Presto z Sonaty op. 1 nr 1, Tempo di Minuetto: Allegro z Sonaty op. 4 nr 3; Philippe Hinner Dors mon enfant, Allegro, Presto op. 7; Giovanni Giornovichi Rondò z XVI Concerto per violino; Adolphe Benoît Blaise Pour nous est fait le plaisir z Isabelle et Gertrude; Pedro Memelsdorff Sautarelles, ou l’épidémie; François-Joseph Gossec Dies irae i Lacrymosa z Grande Messe des morts; André Ernest Modeste Grétry Memor erit, Intellectus, Gloria Patri z Confitebor tibi, Domine [85’].

Wykonawcy: 

Kathrin Hottiger – sopran, Markéty Cukrovej – mezzosopran, Marka Angioloniego – tenor, Marka Saccardiniego – baryton i lutnia, Théotime’a Langlois de Swarte’a – skrzypce i zespół Arlequin Philosophe pod dyrekcją Pedra Memelsdorffa.

(Wrocław, kościół pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława, 7.09.2024)

***

W 1966 roku Andrzej Markowski zainicjował powstanie Festiwalu Muzyki Oratoryjno-Kantatowej "Wratislavia", który teraz nosi jego imię. W latach 1971-1981 był członkiem komisji repertuarowej festiwalu "Warszawska Jesień". W 1965 roku otrzymał za swoją działalność Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia, natomiast w 1974 roku - Nagrodę Państwową I stopnia.

***

Na audycję "Letni festiwal muzyczny" w sobotę (7.09) w godz. 19.30-22.00 zaprosił Piotr Matwiejczuk

dz/pg

Czytaj także

"Zrób wydarzenie i umrzyj". Jak wygląda wspieranie kultury w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 14:37
"Zrób wydarzenie i umrzyj" - tak Jerzy Kornowicz ocenił jeden z modeli wspierania kultury, jaki obowiązuje w Polsce. W debacie na antenie Programu 2 Polskiego Radia rozmawialiśmy na temat wspierania projektów i organizacji kulturalnych. Padły konkretne postulaty i wskazano obszary, które wymagają zmian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Hulisz - trębacz, aranżer i kompozytor. "Mój instrument daje możliwość grania różnych stylów"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 12:13
Paweł Hulisz to trębacz, aranżer i kompozytor. Realizuje nagrania płytowe, zajmuje się opracowywaniem i rekonstrukcją starodruków muzycznych, był inicjatorem rekonstrukcji trąbki Johanna Wilhelma Stritzkego, skomponował hejnał inaugurujący Jarmark Dominikański w Gdańsku, a jego nazwisko pojawia się na około 60 płytach. Muzyk zdradził jednak w Programie 2 Polskiego Radia, że jego wszechstronność odchodzi w kierunku muzyki dawnej, na której chce się skupić.
rozwiń zwiń