Jak stać się przewodnikiem po świecie muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 14:40
- W trakcie kursów mistrzowskich przekazywana jest idea, że praca nad utworem praktycznie nie ma końca – mówiła w Dwójce Anna Juszczak, obserwatorka dusznickich warsztatów dla młodych pianistów.
Audio
  • Rozmowa z obserwatorkami kursów mistrzowskich w Dusznikach-Zdroju, Anną Juszczak i Jolantą Reszelską (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Na festiwal do Dusznik-Zdroju przyjeżdżają od 12 lat. Przyświeca im idea poszerzania własnego pedagogicznego warsztatu o wiedzę przekazywaną przez najwybitniejszych światowych nauczycieli muzyki . – Prof. Paleczny, zapraszając swoich gości, dokonuje fantastycznych wyborów – zachwalała dusznickie kursy mistrzowskie Anna Juszczak, pedagog z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. – Podpatrujemy tu nauczycieli najwyższej klasy, dzięki czemu miałyśmy okazję zmienić swoje podejście do pedagogiki, w sensie całej filozofii uczenia – podkreślała.

Gość Marcina Majchrowskiego podkreślał, że praca muzycznego pedagoga na każdym etapie jest inna, gdyż stosunek do utworu, sposób jego wykonania, zmienia się wraz ze zdobytymi doświadczeniami. - W każdym wieku te same utwory będziemy grać inaczej. Świadomość tej pracy, która nie ma końca jest piękna – mówiła Anna Juszczak.

Na rolę pedagoga i pułapki czyhające w tej pracy uwagę zwracała Jolanta Reszelska z Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. - Pedagog jest artystą o wielu obliczach. Całe jego życie polega na tym, by gromadzić jak najwięcej informacji o możliwościach rozumienia innego człowieka, by uczyć się tolerancji i komunikowania z innymi ludźmi – wyjaśniała. Jednocześnie nauczycielka przestrzegała pedagogów przed tworzeniem z uczniów własnych kalk. - Młody człowiek powinien pracować nad rozwojem własnej indywidualności - dodawała.

Uczestnicy tegorocznych kursów mistrzowskich w Dusznikach-Zdroju mieli okazję spotkać się z prof. Choong-Mo Kangiem i  prof. Arie Vardim.

bch

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Czytaj także

Jan Ekier – z Chopinem przez życie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
– W wykonaniu szczytem jest prostota. Trzeba tysięcy nut przegranych i opracowanych, aby do tej prostoty, która jest ostatecznym pięknem sztuki, dojść – mówił w Dwójce Jan Ekier, znakomity pianista, pedagog i kompozytor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80 lat pasji – czyli jubileusz Ireny Poniatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 08:00
– Siła charakteru, temperament i pasja Pani Profesor Poniatowskiej okazały się bezcenne. Efektem tego wszystkiego stał się Instytut Fryderyka Chopina – powiedział w Dwójce Grzegorz Michalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianista XXI wieku reprezentuje samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 10:29
- Znakiem czasów jest to, że między muzykami trwa ogromna rywalizacja o uwagę słuchaczy - mówiła w Dwójce prof. Irena Poniatowska, uczestniczka Dwójkowej dyskusji o sytuacji współczesnej pianistyki, która odbyła się na festiwalu w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń