Czy istnieją zatem różne typy nudy? Jak się ma do niej współczesne zabieganie i przebodźcowanie? Czy z nudą należy walczyć? O tym rozmawialiśmy w audycji.
Naszym gościem był dr Mariusz Finkielsztein – badacz fenomenu nudy, socjolog, absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Socjologii Collegium Civitas.
Nuda jest powszechnym ludzkim doświadczeniem, albo – cytując klasyka – "jest we wszechświecie siłą potężniejszą i działającą daleko powszechniej, niż zwykliśmy to sobie wyobrażać". Nie ma bodaj nikogo, kto w swoim życiu nigdy by się z nią spotkał – a ci, którzy twierdzą inaczej, to z pewnością nudziarze, plemię ludzi, którzy, nie chcąc się spotkać z nudą oko w oko, narażają innych na to niewygodne spotkanie. Oprócz swojej powszechności, nuda jest również jedną z tych rzeczy, które towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów - pisze w swoim artykule "Między cierpieniem a przyjemnością: krótka historia nudy i nudologii" dr Mariusz Finkielsztein.
"Nikt dokładnie nie wie, kiedy narodziła się nuda. Søren Kierkegaard twierdził, że nudził się już Bóg przed stworzeniem świata, Fryderyk Nietzsche – że dopiero w siódmym dniu stworzenia; Blaise Pascal sugerował, że nuda pojawiła się po wypędzeniu człowieka z raju i że jest formą tęsknoty za pierwotną bliskością z Bogiem" - kontynuuje.
59:41 2021_12_18 23_00_13_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Nuda. Czy taka zła? (Rachunek myśli/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Rachunek myśli
Prowadził: Michał Nowak
Gość: dr Mariusz Finkielsztein (socjolog)
Data emisji: 18.12.2021
Godzina emisji: 23.00