Wieniawski 2016. Rusza nowy cykl audycji
Początkowe tygodnie jesieni upłyną nam pod znakiem najważniejszego - obok Konkursu Chopinowskiego - konkursu muzycznego w Polsce, czyli odbywającego się co pięć lat w Poznaniu Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Tegoroczny 15. MKS odbywa się w dniach 8-23 października: planujemy relacje z I etapu, transmisję koncertu inauguracyjnego, przesłuchań od II etapu i koncertu laureatów. Na antenie Dwójki pojawią się także rozmowy z uczestnikami, członkami jury i krytykami oraz recenzje naszych dziennikarzy. Polecamy również poniedziałkowy cykl audycji "Wieniawski 2016" poświęconych zarówno znakomitemu kompozytorowi, jak i historii oraz współczesności tego najstarszego konkursu skrzypcowego na świecie.
Słuchaczy Dwójki czeka również spora dawka dobrej literatury. Dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym w nadchodzącym sezonie w paśmie "Książka do słuchania" zaprezentujemy wiele lekturowych premier.
Przed nami również premiery teatralne: będą nowe słuchowiska według tekstów klasycznych ("Lilla Weneda" Słowackiego, "Nie-boska komedia" Krasińskiego, "Hamlet" oraz "Kupiec wenecki" Szekspira), ale i współczesnych (m.in. dramat Mrożka).
"Proces" i inne lektury. Dwójka zaczytana jesienią
A oto kilka innych nowości i zmian proponowanych przez Program 2 Polskiego Radia:
W poniedziałkowe wieczory (godz. 19.30) w cyklu "Europa Chopina" przypomnimy najwybitniejsze interpretacje utworów naszego narodowego kompozytora, zarówno z Konkursów Chopinowskich, festiwali (Chopin i jego Europa, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju), jak i z nagrań płytowych.
W piątek o godz. 18.00 naprzemiennie pojawiający się autorzy zaproszą na godzinną rozmowę, której tematem będą: problemy środowiska muzycznego (prowadzący: Jacek Hawryluk); zjawiska antropologiczne i etnograficzne (prowadzący: Piotr Kędziorek) i premiery kinowe i teatralne (prowadzący: Jacek Wakar).
Audycje "Skarbiec nauki polskiej", "Wariacje Szekspirowskie", "Akademia kina", "W stronę Sienkiewicza" zmieniają porę nadawania – w piątek z godz. 22.30 na godz. 15.00. W piątkowe wieczory (godz. 21.30) będą emitowane: dwa razy w miesiącu "Na dachu świata", raz w miesiącu – "Innymi słowy", raz w miesiącu – "Retrospekcje".
"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" (sobota 16.00) Hanny Marii Gizy będzie emitowany naprzemiennie z rozmowami Jerzego Kisielewskiego.
W sobotni wieczór (23.00) pojawi się "Rachunek myśli" – audycja Barbary Schabowskiej z udziałem filozofa oraz, co drugi tydzień, Michała Nowaka z udziałem psychologa.
Niedzielne audycje "Ten cały musical" oraz "Muzyka w kadrze" z godz. 18.00 przechodzą na 12.00. "Słuchanie świata" znajdziemy w niedziele o 17.00 (naprzemiennie tu również: "Muzyczna Scena Tradycji" i "Mikrokosmosy"), zaś "Tematy przewodnie" - w niedzielnym "Poranku Dwójki".
Również w niedziele, o godz. 18.00, zaprezentujemy audycje poświęcone kulturze wieków dawnych: "Między dźwiękami" lub "Kryzys wieku średniego". Wieczory niedzielne natomiast to czas dla rozmowy o literaturze ("Dwukropek" Doroty Gacek oraz Andrzeja Franaszka, dyskusje Piotra Kofty o nowych zjawiskach literackich oraz "Literatura non-fiction" Katarzyny Nowak). Niedzielę zakończy nowa audycja: "Ton świata". Będzie to szeroka panorama world music obejmująca zarówno wykonania muzyków tradycyjnych, jak i jazzowe, rockowe, elektroniczne czy awangardowe eksperymenty.
Szczegóły związane z najbliższym tygodniem znajdą Państwo w ramówce. Przypominamy, że na stronie radiowej Dwójki codziennie przedstawiamy zapowiedzi wszystkich najważniejszych audycji.
Zapraszamy!