313:28 2021_10_23 10_00_03_PR2_Konkurs_Chopinowski v1.mp3 XVIII Konkurs Chopinowski. Podsumowanie finału (Dwójka)
XVIII Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu
Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina poznaliśmy w nocy 21/22 października. Jak zdradził Artur Szklener, dyskusje jurorów toczyły się wokół nagrody, która ostatecznie została przyznana dwóm pianistom ex aequo.
Laureatem I nagrody został Bruce (Xiaoyu) Liu reprezentujący Kanadę. Nasi komentatorzy podkreślili, że choć to wyróżnienie należało się kanadyjskiemu pianiście, wśród jego laurów zabrakło nagrody specjalnej. - Mam pewne poczucie niedosytu i smutku, wpisanego w to I miejsce - przyznał Marcin Majchrowski. - Chciałem zapytać retorycznie, za co właściwie jest ta nagroda, jeśli on nie został wyróżniony za sonatę, mazurki ani koncert. Właściwie co zagrał najlepiej? Ta refleksja nie pozwala mi zachwycać się euforycznie jego pianistyką XXI wieku i nowym spojrzeniem na odczytanie muzyki.
- Pierwsze miejsce zdobył ten uczestnik finałów, który w moim odczuciu najbardziej na to zasłużył i którego podziwialiśmy tak, jak Hiller podziwiał grę Chopina - dodał Andrzej Sułek. - Jeżeli chodzi o nagrody specjalne, jakkolwiek są fundowane, to żaden z tych podmiotów, z Polskim Radiem na czele, nie ma wpływu na werdykt. No i one zostały przyznane z pominięciem, bo nie znalazł się wśród laureatów tych nagród, świadczących o najważniejszych chopinowskich kompetencjach, laureat I nagrody. Zadajemy sobie więc pytanie: w czym on był najlepszy, jako chopinista i pianista, skoro – zdaniem jurorów – nic mu się z tych wyjątkowych wyróżnień nie należało.
Czytaj też:
Bruce (Xiaoyu) Liu. Kim jest zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego?
Zdaniem Róży Światczyńskiej, decyzję jurorów można uznać za precedens, ponieważ poprzedni laureaci – zarówno Krystian Zimmerman, Rafał Blechacz, Seong Jin Cho czy Yulianna Avdeeva – poza I miejscem – byli również wyróżnieni nagrodami specjalnymi. - Czy zatem Bruce Liu został uhonorowany za ogólne wrażenie, poziom talentu i potencjał? Czy za to, że jest jednym z ulubieńców publiczności i godzi różne gusta i oczekiwania?
Andrzej Sułek zaznaczył również, że podczas odczytywania werdyktu towarzyszyły mu skrajne emocje. - Słuchałem tych nazwisk z dość dobrze ugruntowanym przekonaniem, że w finale znalazła się ciekawa stawka pianistów. Artur Szklener wymienił wszystkich, aż do II nagrody. I w tym momencie na czoło wystąpił mi zimny pot, bo zdałem sobie sprawę, że zostało nazwisko laureata I nagrody i zdobędzie ją Bruce Liu. Ale nie mogłem sobie wyobrazić, że w tym wszystkim została przeoczona Eva Gevorgyan.
Czytaj też:
- Nazwisko Bruce’a Liu szalenie mnie ucieszyło, bo to właściwy zwycięzca. Ale co z Evą? Bo to znaczy, że ona jest w tym ogonie i że ze swoją grą i niekwestionowanym talentem nie zasłużyła, żeby zająć choćby ostatnie, VI miejsce w turnieju. I tutaj pojawiają się wszystkie wątpliwości, nierozstrzygalne od dziesiątek lat, dotyczące głosowania. Pojawiają się też pytania o ścieżki, jakimi wędrują jurorskie werdykty - mówił Andrzej Sułek.
Marcin Majchrowski zaznaczył, że Eva Gevorgyan z etapu na etap prezentowała się coraz lepiej, zaś w Koncercie e-moll wręcz uwiodła publiczność. - Poczułem ogromny smutek, kiedy jej nazwisko nie zostało wymienione - przyznał.
Przypomnijmy, że II nagrodę - ex aequo - zdobyli Alexander Gadjiev i Kyohei Sorita, zaś III nagrodę otrzymał Martin Garcia Garcia. IV nagrodę przyznano - ex aequo - Aimi Kobayashi z Japonii i Jakubowi Kuszlikowi z Polski, V nagrodą uhonorowano Leonorę Armellini z Włoch, a VI nagrodę zdobył J J Jun Li Bui z Kanady. Pełną listę laureatów znajdziesz tutaj >>>
Czytaj też:
Nasi komentatorzy wspominali również reprezentanta Rosji Nikolaya Khozyainova, który zakończył swoje uczestnictwo w III etapie. Ich zdaniem pianista jest "największym przegranym" tego konkursu. - Był jednym z tych, którego powrót na konkursową estradę budził wielkie emocje, dlatego że niezwykle wysubtelniał, dojrzał w ciągu ostatnich lat. Jego III etap budził rozbieżne oceny wśród słuchaczy, jednak to, co przedstawił, było bardzo spójną wizją artystyczną - mówił Andrzej Sułek.
Marcin Majchrowski przypomniał, że pianista przyjechał na Konkurs Chopinowski po raz drugi, aby "dać świadectwo swojej chopinistyki". - Chciał po prostu udowodnić, że jego droga do odczytania i rozumienia muzyki Chopina, do przekazywania jej publiczności, jest w jakiś sposób potwierdzona werdyktem konkursu, w który wierzy. To się nie udało. Jednak do Chopina, proponowanego przez Khozyainova, trzeba powracać i smakować jego wizję interpretacyjną.
***
Prowadzenie: Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski, Andrzej Sułek
Data emisji: 22.10.2021
Godzina emisji: 10.00
***
Przesłuchania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina rozpoczęły się 3 października, wzięło w nich udział 87 pianistów z całego świata.
Przez cały czas trwania konkursu występy uczestników oceniało międzynarodowe jury, w którym zasiadało 17 wybitnych przedstawicieli światowej pianistyki: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira-Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.
Pianistą być. Co muzycy robią w trakcie Konkursu Chopinowskiego i poza nim? >>>
***
Program 2 Polskiego Radia, współorganizator wydarzenia, transmitował całość Konkursu Chopinowskiego - wszystkie przesłuchania w każdym z etapów i wszystkie koncerty - począwszy od uroczystego wieczoru inauguracyjnego, aż po koncert laureatów.
Sponsorzy