Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. "Pisarz o wyrazistych poglądach"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 19:34
- Jarosław Marek Rymkiewicz i jego żona to ludzie z gatunku najbardziej przyjaznych osób, jakie w życiu spotkałem. Czuły, wyrozumiały, a jednocześnie z wyraźnym zaznaczaniem przekonania o wiedzy życiowej, która pozwala na przypomnienie o prawdziwych wartościach. To nie było mentorskie, raczej bycie przewodnikiem wskazującym drogę - mówił na antenie Dwójki Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki zaprzyjaźniony ze zmarłym poetą.
Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł w wieku 86 lat
Jarosław Marek Rymkiewicz zmarł w wieku 86 latFoto: PAP/Rafał Guz

Jarosław Marek Rymkiewicz jest znany głównie z twórczości poetyckiej. Pierwszy tomik poezji wydał w 1957 roku w wieku 22 lat. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką "Nike" za tom poezji "Zachód słońca w Milanówku". W 2008 roku jego książka o insurekcji kościuszkowskiej "Wieszanie" została nagrodzona Nagrodą Literacką imienia Józefa Mackiewicza. Jarosław Marek Rymkiewicz tłumaczył też poezję anglo- i hiszpańskojęzyczną. Znany jest również jako dramaturg, tragediopisarz i komediopisarz, napisał również dwie powieści. Grzegorz Braun - obecnie poseł Konfederacji - poświęcił mu film dokumentalny "Poeta pozwany".

Mistrz w więcej niż jednej specjalności

Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki, był zaprzyjaźniony ze zmarłym poetą. - Mam dziś problem z zebraniem myśli, dla mnie odszedł nie tylko jeden z gigantów polskiej literatury, ale i bliski człowiek. Osobiście poznaliśmy się podczas podpisywania naszych książek, wcześniej oczywiście znałem jego twórczość. On zwrócił uwagę na młodego poetę, który potem kontaktował się z żyjącą historią literatury. Wydaje mi się, że to ostatnia wielka postać w naszej literaturze współczesnej. Osiągnął mistrzostwo w więcej niż jednej specjalności - podkreślił.

Jarosław Marek Rymkiewicz w swych esejach zajmował się biografiami wielkich postaci polskiej literatury. - Mickiewiczem, Słowackim, Fredrą. Miał wielkie dokonania na tym polu, miał własne oryginalne spojrzenie na literaturę - zaznaczył Przemysław Dakowicz.

Posłuchaj
105:26 2022_02_05 17_01_17_PR2_Audycja_specjalna.mp3 Jarosław Marek Rymkiewicz. Pisarz uniwersalny o wyrazistych poglądach (Audycja specjalna/Dwójka)

 

W drugim obiegu pod własnym nazwiskiem, a nie pod pseudonimem

Grzegorz Boguta, wydawca i opozycjonista w czasach PRL, wspominał zmarłego pisarza. - Trudno w to uwierzyć, ale pierwsza książka Rymkiewicza znalazła się u nas dzięki Adamowi Michnikowi, wówczas bardzo się przyjaźnili. Pisarz został wyrzucony z Instytutu Badań Literackich PAN w 1985 roku, wtedy postanowił zostać pisarzem w drugim obiegu. Publikował pod własnym nazwiskiem, a nie pod pseudonimem - podkreślił.

"Ułanów" rozprawa z mitomanią

Piotr Cieplak mówił, że zmarły poeta miał fenomenalny słuch językowy, teatralny najwyższej próby. - Sztuka "Ułani" jest bardzo dowcipną i okrutną rozprawą z mitomanią historii i myślenia o niej dzisiaj, schematach, zaściankowości. Ten tekst znakomicie funkcjonuje do dzisiaj - zaznaczył.

Gośćmi audycji wspomnieniowej byli również: prof. Maciej Urbanowski, prof. Andrzej Waśko, prof. Piotr Müldner-Nieckowski, Waldemar Żyszkiewicz, prof. Włodzimierz Bolecki.

SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA POŚWIĘCONY JAROSŁAWOWI MARKOWI RYMKIEWICZOWI

Pisarz w 2010 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2012 roku został uznany Człowiekiem Roku Gazety Polskiej, a w 2014 roku otrzymał nagrodę Człowieka Wolności tygodnika "W Sieci" (obecnie "Sieci"). W 2015 roku został laureatem Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy, ale odmówił przyjęcia nagrody. W 2016 roku Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem nagrody imienia Lecha Kaczyńskiego, w tym samym roku otrzymał doroczną nagrodę ministra kultury za całokształt twórczości. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii słowo.

***

Audycja specjalna poświęcona Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Wacław Holewiński

Goście: Przemysław Dakowicz (poeta, eseista, krytyk literacki), Grzegorz Boguta (wydawca i opozycjonista w czasach PRL), Piotr Cieplak (reżyser), prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury polskiej), prof. Andrzej Waśko (literaturoznawca), prof. Piotr Müldner-Nieckowski (pisarz, językoznawca, wydawca), Waldemar Żyszkiewicz (poeta, dramatopisarz, scenarzysta), prof. Włodzimierz Bolecki (teoretyk i historyk literatury polskiej) 

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 17.00

mo

Czytaj także

Prof. Andrzej Waśko: Rymkiewicz tworzy skojarzenia między kiedyś a dziś

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 22:00
- Jak i po co opowiada nam naszą historię Marek Rymkiewicz? Od strony ducha, czyli w sposób, który znamy z dawnej literatury polskiej, przede wszystkim romantyzmu, próbując doszukać się w historii Polski jakiegoś porządku, który byłby porządkiem wykraczającym poza czystą logikę wydarzeń historycznych czy bezład wydarzeń - mówił w Programie 2 Polskiego Radia dr Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Wybitny poeta i krytyk literacki zmarł w wieku 86 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 12:54
Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz, poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych jego syn, Wawrzyniec. Pisarz miał 86 lat. Wspomnienie Jarosława Marka Rymkiewicza na antenie Dwójki o 17.00 w specjalnej audycji, którą poprowadzą Małgorzata Szymankiewicz i Wacław Holewiński. Gośćmi audycji wspomnieniowej będą: Przemysław Dakowicz, prof. Włodzimierz Bolecki, prof. Maciej Urbanowski, Piotr Muldner-Nieckowski, Waldemar Żyszkiewicz, Bernard Nowak.
rozwiń zwiń