Wojciech Niedziółka ma 19 lat. Od października br. będzie studiował w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie Łukasza Błaszczyka. Jest laureatem I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Telemanna w Poznaniu i I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie oraz II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu.
Młody skrzypek występował już m.in. z orkiestrą Sinfonietta ze Słowacji, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej i Sinfonią Iuventus. Uczestniczył także w programach organizowanych w Stanach Zjednoczonych przez Morningside Music Bridge i Centrum Muzyczne w Lucernie.
Program występu Wojciecha Niedziółki w 1. etapie Konkursu Wieniawskiego:
- J. S. Bach – Grave & Fuga z Sonaty nr 2 a-moll, BWV 1003
- H. Wieniawski – Kaprys A-dur op. 10 nr 4 Le Staccato
- N. Paganini – Kaprys e-moll op. 1 nr 15
- L. van Beethoven – Sonata nr 10 G-dur, op. 96, cz. IV Poco Allegretto
- H. Wieniawski – Fantazja na tematy z opery Ch. Gounoda Faust, op. 20
Z Wojciechem Niedziółką rozmawia Monika Zając:
[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]
Przed Polakiem w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprezentowali się: Paul Kropfitsch z Austrii, Hina Maeda z Japonii i Elias David Moncado z Niemiec.
59:51 Dwójka wieniawski podsumowanie ranka 10.10.2022.mp3 Podsumowanie sesji porannej 3. dnia 16. Konkursu Wieniawskiego (Dwójka)
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.
Zobacz sesję poranną 3. dnia Konkursu Wieniawskiego:
[YouTube Wieniawski Society]
W tegorocznym Konkursie Polskę reprezentują: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (również Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk. Wśród 32 uczestników jest także 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Austrii, Holandii, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii.
Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.
***
Tytuł: Audycja specjalna
Prowadził: Marcin Majchrowski
Data emisji: 10.10.2022
Godzina emisji: 17.00
pg