Znaczenie konstytucji w państwie. Prof. Wróbel: jej powaga rodzi się w praktycznym znaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 16:24
Świętujemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prof. Włodzimierz Wróbel opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia m.in. o tym jakie znaczenie ma dla nas świętowanie tego wydarzenia oraz co sprawia, że konstytucja cieszy się szczególnym szacunkiem w państwie.
Włodzimierz Wróbel jest sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego, pełni również funkcję kierownika Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego
Włodzimierz Wróbel jest sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego, pełni również funkcję kierownika Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu JagiellońskiegoFoto: Marcin Obara/PAP
  • 233 lata temu przyjęto Konstytucję 3 maja.
  • Był to drugi na świecie i pierwszy w Europie taki akt.
  • Prof. Włodzimierz Wróbel podkreśla, że konstytucja powinna być przede wszystkim wspólnym punktem odniesienia.

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

Konstytucja zapowiadała reorganizację sądownictwa, przewidując stworzenie stale urzędujących sądów ziemskich i miejskich oraz sprawujących nad nimi nadzór w drugiej instancji - Trybunału Koronnego i sądów asesorskich.

Święto Konstytucji 3 maja

Prof. Włodzimierz Wróbel powiedział w radiowej Dwójce, że znaczenie święta Konstytucji 3 maja zmieniło się na przestrzeni lat. - Tęskniłem za świętem, które będzie wspólnym, narodowym świętem o radosnym charakterze. Powód, dla którego powinniśmy się cieszyć być może nie był wcześniej przez nas rozpoznawany. Kryzys ostatnich lat spowodował, że święto 3 maja nabiera nowych znaczeń - przekonywał.

- Przez całe lata było to święto jakiejś konstytucji, a dokładniej pewnego wydarzenia historycznego. Dla mnie dzisiaj jest to bardziej świętowanie aktu założycielskiego wspólnoty, który zaczynamy rozpoznawać jako swój i go doceniać - dodał gość audycji.

Szacunek do konstytucji

Włodzimierz Wróbel odniósł się także do problemu związanego z szacunkiem i znaczeniem najważniejszego aktu prawnego w Polsce. Zauważył, że w naszej historii konstytucje doceniano dopiero z upływem lat. - Można próbować budować odgórnie szacunek do konstytucji tworzony instytucjonalnie i urzędowo na kształt Stanów Zjednoczonych. Nie wolno nam tego zaniechać, ale powaga tekstu rodzi się w jego praktycznym znaczeniu - podkreślił.

- Przypominam sobie historyczne przyjmowanie naszych konstytucji. Wokół nich nie było jakiegoś święta. Wartość tego tekstu w świadomości społecznej budowała się zawsze z czasem - dodał.

Konstytucja a Porozumienia Sierpniowe

Prof. Wróbel ocenił, że wartość danego tekstu ocenia się ze względu na jego wspólnotowy charakter. Jako przykład przedstawił tekst Porozumień Sierpniowych. - Mamy to nieszczęście wynikające z naszego położenia geograficznego, że ciągła walka suwerenność i niepodległość naszego kraju powoduje, że święty tekst konstytucji nie zawsze jest tym świętym tekstem - zauważył.

- Mam wrażenie, że dla wielu z nas takim świętym tekstem jest tekst Porozumień Sierpniowych. Kiedy zwiedza się wystawę w Gdańsku, to widząc oryginał tablicy zawsze odczuwam wzruszenie. Chodzi o wspólnotowe przeżycie, że jest coś najważniejszego, co powoduje, że stajemy się wspólnotą - zaznaczył.

Prawo i fundamentalne zasady

Zapytany o znaczenie konstytucji w państwie, profesor podkreślił, że jest to przede wszystkim coś, co wyróżnia dany naród. - Zaczynam rozumieć tęsknotę za prawem opisaną w Starym Testamencie. Posiadanie prawa i fundamentalnych zasad staje się błogosławieństwem wyróżniającym spoza innych narodów. To wspólny punkt odniesienia, a nie zakurzona książeczka na półce - ocenił.

Prof. Wróbel dodał, że ten akt prawny to zarówno tekst dotyczący fundamentalnych zasadach dotyczących wartości jak i sposobu funkcjonowania państwa. - Konstytucja to rozstrzygnięcie o wartościach, które nas łączą. Mówi ona o tym, co dla nas jest najważniejsze. Z drugiej strony to także rozstrzygnięcie o tym, jak mamy się rządzić. Jakie będą procedury podejmowania decyzji tak, aby nie było wokół tego chaosu - powiedział.

Posłuchaj
44:29 PR2 2024_05_03-13-01-02.mp3 Prof. Włodzimierz Wróbel m.in. o znaczeniu konstytucji w państwie (Dwójka)

***

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: prof. Włodzimierz Wróbel (prawnik, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 3.05.2024

Godzina emisji: 13.00

dz/pg

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Kto był autorem? Sukces miał wielu ojców

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 05:53
Tekst Konstytucji 3 maja powstawał w trakcie tajnych spotkań króla ze zwolennikami naprawy państwa. Grupa reformatorów w zaciszu Zamku Królewskiego pisała ustawę, która miała uratować Rzeczpospolitą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

3 maja 1791. Co tego dnia działo się na Zamku Królewskim?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 05:55
Pierwsza nowoczesna ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie była dziełem oświeceniowych reformatorów, których celem było ratowanie pogrążonej w chaosie Rzeczpospolitej. Choć Polska zniknęła z mapy Europy zaledwie cztery lata po jej uchwaleniu, dla Polaków stała się symbolem rozpaczliwej próby naprawy swojego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

233 lata temu została uchwalona Konstytucja 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 09:51
Dziś przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Pierwsza polska ustawa zasadnicza była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, i pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.
rozwiń zwiń