W Muzeum Narodowym we Wrocławiu przedstawione są szopki z konkursu rzeźbiarskiego przeznaczonego dla uczniów. Prezentowane na wystawie szopki wykonane są z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów. Dominują surowce naturalne, takie jak drewno, liście, mech, kora czy szyszki. Wśród eksponatów można znaleźć również szopki z elementami wykonanymi z wydmuszek jajek, muszli, kamieni, a także z nietypowych materiałów, takich jak makaron czy pierniki.
03:59 PR2 2024_12_17-17-38-41.mp3 Barbara Andruszkiewicz o wystawie szopek (Wybieram Dwójkę)
Oryginalne dzieła
Barbara Andruszkiewicz zdradziła w Dwójce, że tegoroczny konkurs kładł nacisk na kwestie ekologiczne. Dlatego wiele dzieł prezentowanych w Muzeum Narodowym jest wykonanych z materiałów takich jak butelki czy kamienie. Wszystkie elementy musiały zostać wykonane samodzielnie - nie było miejsca na gotowce.
- Unikamy gotowych rozwiązań. W regulaminie konkursu było zaznaczone, że figurki Świętej Rodziny nie mogą być gotowymi obiektami ze sklepu, ale trzeba je wykonać i wykazać się pewną kreatywnością - powiedziała kurator.
Długa tradycja szopek
Wystawę uzupełniają prace rzeźbione w glinie, plastelinie, modelinie czy masie solnej. Szczególne wrażenie robią szopki z dzierganymi detalami, połyskujące brokatem, ozdobione malowanymi butelkami lub nawet stworzone w wydrążonym pniu drzewa. Muzeum Narodowe wzbogaciło swoją wystawę także kilkusetletnimi szopkami.
Czytaj także:
- Szopki mają bardzo długą tradycję. W Polsce i na świecie pierwsze tradycyjne szopki to koniec XVI wieku, kiedy te tradycyjne formy się pojawiają. Z okazji prezentacji szopek chcieliśmy też dodać nasze. Także po to, żeby pokazać ciągłość tradycji - wyjaśniła Barbara Andruszkiewicz.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wydarzenie potrwa do 19 stycznia 2025.
***
Przygotowanie: Piotr Osowicz
Goście: Barbara Andruszkiewicz (kurator wsystawy)
Data emisji: 17.12.2024
Godzina emisji: 17.38
Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.
dz/am