Sto lat Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2024 16:20
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej od 1924 roku zajmuje się popularyzowaniem współczesnej muzyki kompozytorskiej. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki. To najstarsze tego typu stowarzyszenie w Polsce. Właśnie o nim porozmawiamy w najbliższej audycji "Dwójka na miejscu".
Karol Szymanowski - pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Organizacja powstała w 1924 roku i jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, organizacji afiliowanej przy UNESCO. Zajmuje się popularyzacją najnowszej twórczości kompozytorskiej.
Karol Szymanowski - pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Organizacja powstała w 1924 roku i jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, organizacji afiliowanej przy UNESCO. Zajmuje się popularyzacją najnowszej twórczości kompozytorskiej. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stulecie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej to dobry powód, by przyjrzeć się jego początkom, historii oraz zapowiedzieć wydarzenia, które będą się odbywać w ramach jubileuszu. O czym w audycji "Dwójka na miejscu"mówili: Maciej Żółtowski, Tadeusz Wielecki, Anna Dorota Władyczka, Ryszard Latecki, Jarosław Siwiński oraz Małgorzata Kołcz.

Posłuchaj
115:51 2024_11_23 15_00_04_PR2_Dwojka_na_miejscu.mp3 Sto lat Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (Dwójka na miejscu)

 

Karola Szymanowskiego jako pierwszy na czele Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej 

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. To najstarsza organizacja ponadnarodowa, której celem jest upowszechnianie Nowej Muzyki. Uważa się ją za jedną z najważniejszych w świecie kultury. 

W Polsce pierwsze walne zgromadzenie odbyło się 29 września 1924 roku w Warszawie. Na prezesa wybrano wtedy Karola Szymanowskiego. Funkcję pełnili w kolejnych latach także Zbigniew Drzewiecki, Artur Malawski, Witold Lutosławski, Włodzimierz Kotoński, Zygmunt Krauze, Jacek Rogala i Adam Sławiński. Obecnie prezesem Towarzystwa jest Maciej Żółtowski.

Czytaj także:

Popularyzacja nowej twórczości kompozytorskiej 

Jednym z podstawowych zadań Polskiego Towarzystwa jest  popularyzacja najnowszej twórczości kompozytorskiej. Członkami organizacji są bowiem  kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki.

Wśród honorowych członków stowarzyszenia są m.in. Elżbieta Chojnacka, Henryk Mikołaj Górecki, Włodzimierz Kotoński, Wojciech Kilar, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaeffer, Tadeusz Strugała.

Warto także zaznaczyć, że jeden z koncertów jubileuszowych na stulecie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej pt. "Partytury fotograficzne" odbędzie się w Studiu Koncertowym im. W. Szpilmana w Warszawie w środę 4 grudnia.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzenie: Joanna Grotkowska i Beata Stylińska

Goście: Maciej Żółtowski, Tadeusz Wielecki, Anna Dorota Władyczka, Ryszard Latecki, Jarosław Siwiński oraz Małgorzata Kołcz (Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej)

Data emisji: 23.11.2024

Godz. emisji: 15.00

dz/zch/ info.pras/

Czytaj także

Eufonie. Hanna Kulenty: moja muzyka ewoluuje w stronę surrealizmu grawitacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 16:12
- Idąc do góry krętą drogą wiemy jaki jest cel, ale nigdy nie wiadomo, co wyskoczy zza zakrętu. Tak samo tutaj, jakaś przewidywalność jest, ale nigdy nie wiadomo jak ta muzyka się pokieruje. Tak jak bym była DJ'em swoich nastrojów i zmieniała je w zależności od tego, jak i kiedy chcę - mówiła w Dwójce Hanna Kulenty, jedna z bohaterek koncertu "Heroiny Muzyki Polskiej" na festiwalu Eufonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hybrydowe kompozycje Aleksandry Chciuk

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2024 19:21
Za jej postawą twórczą stoi z pewnością tradycja surrealnego ulatywania w nieograniczoną wyobraźnię oraz dadaistyczna naiwność. Aleksandra Chciuk to pianistka i organistka, kompozytorka i performerka, wychowanka Józefa Robakowskiego – artysty wizualnego, działającego w przestrzeni multimediów.
rozwiń zwiń