21 listopada 2013 roku rozpoczęły się protesty na placu Niepodległości w Kijowie. Były one spowodowane niepodpisaniem przez ówczesne ukraińskie władze umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Rewolucja zakończyła się krwawą rozprawą z manifestującymi pod koniec lutego 2014 roku. Osłabienie władzy wykorzystała Rosja, która anektowała Krym a następnie wsparła separatystów na wschodzie Ukrainy powołując dwie (pseudo)republiki - ługańską i doniecką.
Prezydent Ukrainy w rocznicę Majdanu: potrzebujemy jedności, by bronić wolności
Czy hasła Euromajdanu zostały zrealizowane? Według gościa audycji "Puls świata" nie zostały, o czym świadczą wyniki ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Tadeusz Iwański wskazał jednocześnie, że jedną ze zdobyczy rewolucji godności jest to, że nastąpiła marginalizacja partii, które głoszą otwarcie konieczność współpracy z Rosją. - Przed Majdanem ta opcja prorosyjski - prozachodni była mniej więcej pół na pół, w tej chwili jest znaczny przechył na stronę zachodnią. Większość Ukraińców deklaruje chęć dołączenia do NATO, zbliżenia z Unią Europejską - stwierdził. Zapytany, czy jest jeszcze możliwa zmiana tej orientacji prozachodniej ukraińskich polityków, odpowiedział, że w "bliskiej perspektywie wydaje się to raczej mało możliwe" - Przede wszystkim dlatego, że społeczeństwo na to nie pozwoli. Rosyjska agresja była gigantycznym szokiem - podkreślił.
Na 9 grudnia zaplanowano szczyt czwórki normandzkiej w Paryżu. Przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji będą dyskutowali o uregulowaniu konfliktu w Donbasie. Na szczycie dojdzie do pierwszego spotkania ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Już teraz wykonywane są pewne gesty. Jak je oceniać? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadził: Piotr Pogorzelski
Gość: Tadeusz Iwański (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 21.11.2019
Godzina emisji: 16.45
kk