Górecki i amerykańska wytwórnia zmieniają status muzyki klasycznej

- Gdyby nie działalność tej wytwórni obecność muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego w świecie byłaby zupełnie inna. Ale dzięki tej współpracy zmieniło się także postrzeganie muzyki klasycznej w świecie - mówi Ewa Szczecińska. - mówi Ewa Szczecińska.
O Audycji
Tytuł Amerykańska rewolucja Henryka Mikołaja Góreckiego
Opis

- Gdyby nie działalność tej wytwórni obecność muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego w świecie byłaby zupełnie inna. Dzięki jego współpracy z Nonesuch Records zmieniło się postrzeganie muzyki klasycznej - mówi Ewa Szczecińska.

Nonesuch Records udało się dotrzeć do publiczności, która nie śledziła dokonań współczesnych kompozytorów klasycznych. A zaczęło się od III Symfonii, którą w 1989 roku usłyszał Bob Hurwitz. - Ta kompozycja wywarła na mnie tak wielkie wrażenie, że prawie od razu postanowiłem nagrać to dzieło - wspomina szef amerykańskiej wytwórni płytowej Nonesuch Records. Dziś przyznaje, że muzyka Góreckiego odmieniła życie jego, a także nowej wokalistki, którą zaprosił do współpracy.


Czytaj i słuchaj także
Gorecki_Baner_260x143.jpg
Serwis specjalny

Hurwitz wspomina, że w latach 80. i 90. XX wieku słuchacze zaczęli interesować się coraz bardziej nową muzyką, którą tworzyli Philip Glass, Steve Reich, Arvo Pärt i Henryk Mikołaj Górecki. - Ich utwory sprawiły, że słuchacze stali się bardziej otwarci na muzykę współczesną - podkreśla. O tym, co polski kompozytor zawarł w IV Symfonii, Bob Hurwitz opowiedział w  rozmowie z Krzysztofem Dziubą.

O współpracy z Nonesuch Records opowiadał też David Harrington – lider Kronos Quartet. Natomiast IV Symfonię Góreckiego przybliżyli nam: Ewa Szczecińska i dyrygent Andrzej Boreyko, który poprowadził jej prawykonanie 12 kwietnia 2014 roku w Londynie.

***

Tytuł audycji: Płytomania

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Data emisji: 21.02.2016

Godzina emisji: 15.00

asz/mm

Playlista
Tagi
Playlista