Zespół muzyki dawnej The Sixteen nagrał album z kompozycjami Bartłomieja Pękiela (ok. 1633-1670). To pierwszy album Anglików z cyklu prezentującego kulturę muzyczną Pierwszej Rzeczpospolitej (firma Coro). Eamonn Dougan – muzykolog i dyrygent gościnny The Sixteen, który przygotował nagranie - opowiedział Klaudii Baranowskiej o szczegółach tego przedsięwzięcia. Album recenzowała Ewa Obniska.
We wtorek zaś, 18 czerwca, ukazuje się na rynku płyta "Multitude" Apollon Musagète Quartett (Decca). Album jest hołdem złożonym trzem polskim kompozytorom – Witoldowi Lutosławskiemu, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu i Krzysztofowi Pendereckiemu – których rocznice urodzin obchodzimy w roku 2013. Płyta stanowi jednocześnie doskonałą wizytówkę Apollon Musagète Quartett, zespołu, który poświęca wiele uwagi kompozycjom najnowszym, powstałym w ostatnich dekadach – polskim i obcym. „W muzyce nie uznajemy <<granic terytorialnych>>” – mówi altowiolista kwartetu Piotr Szumieł. „Z tego względu nie podchodzimy jakoś szczególnie do nowo powstałej literatury polskiej. Traktujemy ją na równi z utworami spoza naszego kraju. Trzeba jednak zaznaczyć, że bardzo nam zależy na rozpowszechnianiu polskiej muzyki kameralnej, zarówno współczesnej, jak i klasycznej XX-wiecznej. Stąd większość proponowanych przez nas programów koncertowych zawiera, poza standardowym repertuarem, utwory rodzimych kompozytorów”.
Album recenzuje Ewa Szczecińska. We wtorek, o godz. 19.30, specjalny koncert promocyjny Apollon Musagète Quartett w Studiu im. W. Lutosławskiego (i w transmisji na naszej antenie).
W Płytomanii nie zabrakło także kolejnego odcinka "Złotej Setki” Piotra Kamińskiego. Tym razem rzecz o "Rigoletcie" Giuseppe Verdiego.
Audycję przygotował: Jacek Hawryluk