Po siedemdziesięciu pięciu latach od zakończenia II wojny światowej, po piętnastu latach starań i dziesięciu latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich, po raz pierwszy w czerwcu mogliśmy podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu.
Tak się szczęśliwie złożyło, że rok 2018 to także jubileusz 400-lecia powstania tych niezwykłych unikatowych na skalę światową organów. Instrument ten jak wehikuł czasu pozwoli nam przenieść się do różnych epok i miejsc wraz z muzyką przygotowaną specjalnie przez znakomitych muzyków z Polski i zagranicy na jesienną edycję festiwalu ORGANy PLUS+ która odbędzie się w dniach 27.września 7 października 2018 roku.
Czwarty już festiwal ORGANy PLUS+ daje nam szansę świętowania i posłuchania pięknej muzyki rozbrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lektorium, w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce, w sposób nieosiągalny nigdzie indziej. Podobnie, jak w zeszłym roku dźwięki z różnych zakątków Europy będą się rozchodzić w tej przestrzeni na wiosnę i jesienią. Podobnie, jak w zeszłym roku artyści przygotowali dla nas specjalne, dedykowane temu miejscu i instrumentowi programy. Gwarantujemy najwyższy poziom wykonawczy i swoistą podróż w czasie do XVIII, XVII, a nawet szesnastego stulecia. Jednak po raz pierwszy wykorzystujemy pełnię możliwości brzmieniowych organów – wszystkie czterdzieści pięć głosów organowych… i nie tylko.
Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszam, tylko z nazwy są wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości są artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia tradycji słuchania i sytuacji muzycznej, które miały miejsce w dawnym Gdańsku. Muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w szerokim kontekście innych instrumentów, zespołów instrumentalnych i wokalnych. W pełnej krasie, w pełnym blasku.
Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie ! Zapraszamy !
Jubileusz 400-lecia powstania organów Mertena Friese w kościele Św. Trójcy w Gdańsku
Festiwal ORGANy PLUS+ 2018 JESIEŃ
27.09 godz. 19.30 + Bach
Wielka Msza h-moll BWV 232
Koncert specjalny pod honorowym patronatem Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec Pani Cornelii Pieper
Rolf Beck - Dyrygent
Tereza Maličkayová - sopran
Lucia Duchonova - mezzosopran
Ian Spinetti - tenor
Yannick Debus – bas-baryton
Internationale Chorakademie Lübeck
Goldberg Baroque Ensemble
1.10. godz. 19.30 + Premiera
Między Warszawą a Gdańskiem
Krzysztof Urbaniak – organy
Ensemble Hildebrandt 1719
2.10. godz. 19.30 + Obój
Piękne i nieznane
Elżbieta Karolak – organy
Magdalena Karolak – obój barokowy
3.10. godz. 20.30 + Drezno
Madonna (im)maculata
Holger Gehring (Niemcy) – organy
Elisabeth Holmer (Niemcy) – mezzosopran
4.10. godz. 19.30 + Tunder
Klejnoty Tabulatury Pelplińskiej
Pamela Ruiter-Feenstra (USA) – organy
Magdalena Zięba – Sopran
5.10. godz. 19.30 + Bach vs. Pergolesi
Mistrzowskie transkrypcje
Andrzej Szadejko – organy, dyrygent
Katarzyna Wiwer – sopran
Helena Poczykowska – sopran
Scepus Baroque
6.10. godz. 19.30 + Holandia
Na małe i duże flety
Peter Westerbrink (Holandia) – organy
Jankees Braaksma (Holandia) – flety proste
7.10. godz. 15.30 + Jan z Lublina
Muzyka liturgiczna renesansowej Polski
Andrzej Szadejko – organy
Agnieszka Budzińska-Bennett (Polska/Szwajcaria) – kantor
Schola Cantorum Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku
***
materiały pras.